Według pańskich badań w ubiegłym roku z niemieckich sklepów skradzione zostały towary o wartości 4,1 mld euro (ok. 17,6 mld zł), co stanowi wzrost o 15 proc. Kim są złodzieje?
Niemieckie gangi złodziei
W handlu detalicznym zawsze zdarzają się przypadki kradzieży towarów przez pracowników lub dostawców. Odpowiada to kwocie 1,28 mld euro (ok. 5,5 mld zł). Resztę można przypisać podmiotom zewnętrznym, czyli klientom. Z jednej strony są to sporadyczni przestępcy, zwłaszcza w handlu detalicznym żywnością i drogeriach. Jednak obserwujemy również znaczny wzrost przestępczości zorganizowanej, czyli gangów.
Działanie gangów w sklepach
Są to zorganizowane małe grupy, które podróżują od sklepu do sklepu i dokonują kradzieży. Zdarza się, że takie gangi zwracają uwagę na wiele elementów w sklepie, by umożliwić sobie swobodne działanie.
- Jeden z nich wybiera towar z półek.
- Inny obserwuje personel.
- Trzeci jest odpowiedzialny za wynoszenie towarów ze sklepu.
- Zazwyczaj ktoś inny czeka na zewnątrz z pojazdem.
Co kradnie taki gang? Bardzo różne. Sprawcy szukają produktów, które można łatwo odsprzedać. Wiele trafia za granicę, inne na platformy internetowe. Takie gangi działają od kilku lat, ze sporadycznymi spadkami działalności w czasie pandemii.
Statystyki dotyczące przestępczości sklepowej
Według statystyk kryminalnych przestępcy spoza Niemiec z 165 narodowości stanowią połowę zgłoszonych i rozwiązanych przestępstw kradzieży sklepowych. W czołówce są rumuńskie i gruzińskie gangi złodziei.
- Gangi złodziei pochodzą z Europy Wschodniej i niektórych krajów afrykańskich.
- Alkohole i żyletki coraz częściej wystawiane są w zamkniętych szafkach w supermarketach z powodu wzrostu przestępczości zorganizowanej.
- Niewykryte kradzieże oraz kradzieże o wartości poniżej 50 euro dominują w statystykach.
Walka z kradzieżami
Politpolicyjne statystyki przestępczości odnotowują jedynie zaobserwowane przypadki. Liczba ta wzrosła o 23,6 proc. w 2023 r., co świadczy o znacznym problemie, z jakim borykają się niemieccy sprzedawcy detaliczni.
Rozwiązania przeciwko kradzieżom
W sklepach coraz częściej stosuje się systemy bezpieczeństwa takie jak kamery oraz klamry elektroniczne na produktach. Mimo to, technologia to nie wszystko. Przy braku odpowiedniej ilości personelu, kradzieże są trudne do wykrycia.
Skutki kradzieży sklepowej
Statystycznie każdy obywatel Niemiec ponosi roczną stratę w wysokości 34 euro (ok. 146 zł) z powodu kradzieży towarów. Dla branży detalicznej strata wynosi około 0,3 proc. obrotów, co przekłada się na wyższe ceny towarów dla wszystkich klientów.