Technologia VAR, GLT i kamery: nieodłączny element boiska podczas Euro 2024

Technologia wspomaga sędziów podczas meczów, stale ewoluując i ulegając licznych usprawnieniom. Najlepszym przykładem jest tutaj VAR, który wspiera sędziów w przypadku kontrowersyjnych sytuacji na boisku. System umożliwia zweryfikowanie poszczególnych incydentów za pomocą sieci kamer rejestrujących ruchy zawodników. Obecnie VAR stał się standardem w wielu ligach oraz podczas turniejów, jak na przykład Mistrzostw Świata. Warto również wspomnieć o GLT – Goal Line Technology. Stosuje się ją do sprawdzenia, czy piłka przekroczyła linię bramkową, co pozwala sędziemu jednoznacznie określić, czy doszło do gola dla danej drużyny.

Podczas tegorocznych Mistrzostw Europy piłkarze będą rozgrywać mecze w butach, które zostaną zaopatrzone w sensor. Ma to pomóc arbitrom w szybszym podejmowaniu trafnych decyzji. Technologia na stadionach podczas Mistrzostw Europy zapewni bezpieczeństwo. Organizatorzy stoją przed trudnym wyzwaniem polegającym na zapewnieniu bezpieczeństwa wszystkim kibicom, którzy pojawią się na stadionie z zamiarem kibicowania swoim ukochanym drużynom narodowym.

Okazuje się, że pomocną może okazać się technologia wykorzystywana na stadionach. Przede wszystkim, monitoring umożliwi identyfikowanie zachowań tłumu oraz może zapobiec przepełnieniu poszczególnych obszarów stadionu. Wykorzystując kamery i systemy rozpoznawania twarzy, osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo będą mogły między innymi wykryć kibiców z zakazem stadionowym. Podobne rozwiązania mogą zostać wykorzystane w strefach kibica, gdzie zgromadzeni fani będą mogli spokojnie kibicować swoim drużynom.

W trakcie turnieju można będzie zaobserwować zwiększoną aktywność policji w miejscach największych zgromadzeń.