Nowy hybrydowy dron XRQ-73 z USA ważący 566 kilogramów - monstrum nadciąga!

Agencja Zaawansowanych Projektów Badawczych Departamentu Obrony (DARPA) oficjalnie nadała nazwę swojemu najnowszemu dronowi latającemu i ujawniła wizualizację projektu. Jednostka chwali jego możliwości „stealth” i ma nadzieję, że XRQ-73 zostanie przetestowany w locie jeszcze w tym roku.

Nowy dron jest opracowywany w ramach programu DARPA Series Hybrid Electric Propulsion AiRcraft Demonstration (SHEPARD) i jak zauważają eksperci The War Zone (TWZ), ujawniona grafika prezentuje kilka interesujących cech nowości. Pierwszą z nich jest konstrukcja będąca kontynuacją rozwijanego od lat XRQ-72A, która DARPA ujawnia XRQ-73.

W tym konkretnym przypadku uwagę zwraca również para wlotów powietrza w przedniej części centralnej sekcji kadłuba, „flankująca” centralną owiewkę. DARPA wyjaśnia też, że Shepard to program „X-prime”, który wykorzystuje szereg hybrydowych architektur elektrycznych i niektóre technologie komponentów z wcześniejszego projektu AFRL/IARPA Great Horned Owl (GHO).

Oprócz informacji o hybrydowo-elektrycznym układzie napędowym, szczegóły dotyczące źródła zasilania XRQ-73 są ograniczone. Wiadomo jednak, że. Grupa 3 oznacza też, że ten ważący 566 kg „koszmar wroga” może latać na wysokościach do blisko 5,5 tys. m z maksymalną prędkością 463 km/h.

Rola, jaką będzie pełnił nowy dron, nie została ujawniona, ale Co więcej, poprzednik tego modelu, czyli XRQ-72A, został zaprojektowany do tajnego nadzoru w zabronionych obszarach, koncentrując się na dyskrecji i wyjątkowo cichej pracy. Celem było stworzenie drona zdolnego do.

Śmiało można więc zakładać, że XRQ-73 powstał do podobnych celów.