Najpierw zastanów się, zanim rozłożysz parasol. Grozi za to nałożenie mandatu.

Parawany na plaży stały się już stałym elementem krajobrazu wakacyjnego nad Bałtykiem. Jednak, gdy naruszamy art. 51. oraz art. 54. Kodeksu wykroczeń, możemy zostać ukarani. Sytuacja ta ma miejsce przede wszystkim w przypadku, gdy rozstawiamy parawany na plaży. Wówczas mandat wynosi 500 zł, co wynika z art. 54. Kodeksu wykroczeń. Za rozstawienie parawanów na plaży zakłada się nawet karę ograniczenia wolności lub aresztu.

Zgodnie z drugim paragrafem art. 51 Kodeksu wykroczeń szczególnie narażamy się na konsekwencje, gdy ratownicy medyczni próbują dotrzeć do potrzebującego, a rozstawione parawany zastawiają im drogę. Osoby odpowiedzialne za rozstawienie parawanów mogą zostać ukarane.

W jednym z przypadków, 43-letni mężczyzna, który grał w siatkówkę na plaży, zasłabł. Ratownicy medyczni zostali wezwani do niego, jednakże nie udało im się dotrzeć na czas. Mężczyzna zmarł najprawdopodobniej na zawał serca.

Według wypowiedzi strażaka Grzegorza Pegzy, posiadają oni pojazdy dostosowane do poruszania się na plaży z prędkością nawet 50-80 km/h. Sytuacja, w której takie pojazdy muszą pokonać odległość 5,5 km z portu w Jantarze do portu w Stegnie, może być trudna i czasochłonna.