Spotkanie Andrzeja Dudy w Chinach: negocjacje dotyczące eksportu polskiego mięsa.

Zakaz handlu w niedziele od 2024 roku

Niedziele handlowe 2024. W niedzielę [23.06.2024] sklepy będą otwarte?

Podatki. Rodzinna darowizna. Dwa błędy, które spowodują podatek. Warto się pospieszyć?

Nowa promocja na węgiel. Ile kosztuje tona węgla w sklepie PGG?

Nieoczekiwany zwycięzca. Niemcy przetestowali proszki do prania. Najlepszy kupisz w Polsce za grosze.

Świadczenia socjalne

O ile wzrośnie zasiłek pielęgnacyjny? Większe pieniądze już od sierpnia 2024.

Prezydent w Chinach

Andrzej Duda wraz z małżonką w sobotę 22 czerwca wyleciał do Chin na wizytę dyplomatyczną, podczas której spotka się z przywódcami Chińskiej Republiki Ludowej, oraz weźmie udział w Światowym Forum Ekonomicznym w Dalian.

Głowa polskiego państwa przyznała, że temat wizyty będzie dotyczył kwestii gospodarczych, które są jednak nierozerwalnie związane z polityką. – Chcemy uzyskać większe otwarcie chińskiego rynku, przede wszystkim na nasze produkty rolne.

Podpiszemy kilka porozumień, ale najważniejsze są trwające zabiegi, które, mam nadzieję, uwieńczymy sukcesem, jeżeli chodzi o otwarcie rynku chińskiego na polski drób – powiedział Andrzej Duda.

Prezydent zapowiedział, że chciałby większego otwarcia chińskiego rynku na polską wołowinę, ale nie tylko. Rozmowy z przewodniczącym ChRL Xi Jinpingiem mają dotyczyć również zwiększenia chińskich inwestycji w Polsce.

Współpraca z Chinami na tle wojny na Ukrainie. – Bardzo istotny będzie również komponent polityczny. Mamy wojnę na Ukrainie, ale mamy także atak hybrydowy Białorusi na polską granicę, gdzie władze białoruskie od trzech lat cały czas pchają nam migrantów, wymuszając na nich próby nielegalnego przekraczania granicy – mówił Duda.

Jak powiedział Andrzej Duda, rozmowy będą dotyczyły stworzenia lądowych szlaków komunikacyjnych umożliwiających dostawy chińskich towarów. Dodał, że obecnie są dwie drogi, jedna biegnie przez Ukrainę i dostawy zakłóca wojna, a drugi przez Białoruś, który jest narażony przez działania hybrydowe wobec Polski.

– Będę chciał przedstawić tę sytuację przewodniczącemu i powiedzieć, jakie są realia. Podobnie zresztą jak przedstawię mu całą sytuację bezpieczeństwa w naszej części. Bo ta wizyta w moim przekonaniu ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa. Wiemy wszyscy, że Chiny są mocarstwem; wiemy, że mają przyjazne relacje nie tylko z Białorusią, ale i z Rosją. Rosja dzisiaj jest agresorem na Ukrainie i na pewno będę chciał także o tym z prezydentem Xi Jinpingiem rozmawiać – stwierdził prezydent.

Duda podkreślił, że omówione będą także kwestie zakończenia wojny na Ukrainie, pamiętając o wpływie Chin na Rosję. Podczas pięciodniowej oficjalnej wizyty prezydent RP spotka się premierem Li Qiangiem, wygłosi przemówienie na forach ekonomicznych w Dalian i Szanghaju, a także wręczy odznaczenia w ambasadzie RP.

Polecany artykuł: Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam. Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści. Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

QUIZ o Andrzeju Dudzie. Jak dobrze znasz prezydenta?