Majowe oszczędności kierowały się w innym kierunku. NBP donosi o malejącym zainteresowaniu depozytami.

W maju na lokaty terminowe wpłacono najniższą sumę oszczędności od początku tego roku – 77,18 mld zł, czyli o ponad 2,8 mld zł mniej niż w poprzedzającym miesiącu. Negatywnie na to wpływa również średnie oprocentowanie nowo otwartych depozytów.

kalkulator finansowy

Sprawdźmy, jak kształtowały się stawki w minionym miesiącu.

Srednia stawka na minusie

Średnie oprocentowanie na nowo otwartych lub przedłużonych lokatach wyniosło w maju 4,14 proc. w skali roku, co jest wynikiem o 0,04 pp. gorszym od tego z kwietnia. Jest to czwarty miesiąc z rzędu, kiedy rezultat odnotowano na minusie.

Wraz z niższą średnią dla wszystkich analizowanych okresów depozytów mieliśmy ostatnio do czynienia w maju 2022 r. Co ciekawe, spadek średniej stawki obejmuje tylko dwie z analizowanych przez Narodowy Bank Polski grup – lokaty na okres dłuższy niż miesiąc do kwartału właśnie oraz depozyty na termin przekraczający 3 miesiące do 6 miesięcy właśnie. Pierwsze z wymienionych są jednak najchętniej wybierane przez klientów i trafia na nie blisko połowa wpłaconych w danym miesiącu oszczędności. W przypadku lokat mieszczących się w widełkach powyżej miesiąca do 3 miesięcy właśnie spadek średniego oprocentowania wyniósł niewiele, bo 0,05 pp.

Nieco wyższe cięcie dotyczy ofert na terminy dłuższe niż kwartał do pół roku – 0,12 pp. Wśród analizowanych przez bank centralny okresów pozytywnie wyróżniają się przede wszystkim lokaty długoterminowe – na okres dłuższy niż 12 miesięcy. W kwietniu średnia stawka nowo założonych depozytów wyniosła 2,42 proc. rocznie. W maju było to 3,23 proc. w skali roku, czyli o 0,81 pp. więcej.

Wpłaty poniżej 80 mld zł

Po wzrostowym kwietniu, w którym suma wpłat na lokaty terminowe ponownie przekroczyła 80 mld zł, maj przyniósł spadek w wysokości 2,84 mld zł. 77,18 mld zł to jak do tej pory najgorszy wynik w tym roku.

Na ostateczny rezultat złożył się spadek zainteresowania lokatami, w przypadku których odnotowano spadek oprocentowania. Na najchętniej wybierane depozyty na terminy dłuższe niż miesiąc do kwartału właśnie wpłacono w maju 37,23 mld zł, czyli o 1,45 mld zł mniej niż w kwietniu. Jeszcze większy spadek widać na lokatach na okres powyżej 3 miesięcy do pół roku właśnie – z 17,89 mld zł do 15,17 mld zł (2,72 mld zł).

1,17 mld zł na plusie to wynik lokat na terminy dłuższe niż 6 miesięcy do roku właśnie. W sumie na lokaty na podane terminy wpłacono w maju 7,14 mld zł. Niewielki wzrost zainteresowania odnotowano również na lokatach do miesiąca właśnie oraz na okresy dłuższe niż 12 miesięcy.