Zagrożenie burzami i upałami w Polsce. Wydane ostrzeżenia najwyższego stopnia. Istnieje możliwość wystąpienia trąby powietrznej.

W środę (10 lipca) w wielu regionach ponownie spodziewać można się burzowej aury. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego, drugiego, a nawet trzeciego (najwyższego) stopnia dla większości województw. Na terenie całego kraju prognozowane są ponadto upały.

Ostrzeżenia pierwszego stopnia

Ostrzeżenia pierwszego stopnia obowiązują na terenach województw: pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego, łódzkiego, opolskiego i śląskiego. Synoptycy wskazują, że w regionach tych wystąpią burze, którym towarzyszyć będą opady deszczu o wysokości od 20 mm do 35 mm. Pojawić może się również silny wiatr sięgający w porywach prędkości od 70 do 85 km/h. W niektórych miejscach spodziewać można się ponadto opadów gradu. Ostrzeżenia obowiązują od godziny 17 do 3 w nocy.

Ostrzeżenia drugiego stopnia

IMGW ogłosił ostrzeżenia drugiego stopnia dla zachodnich części województw pomorskiego i kujawsko-pomorskiego, a także na wschodnich terenach województw wielkopolskiego i dolnośląskiego. Mieszkańcy tych regionów spodziewać mogą się burz z opadami sięgającymi wysokości od 35 do 55 mm oraz porywistym wiatrem osiągającym prędkość od 85 km/h do nawet 115 km/h. Ostrzeżenia będą ważne od godziny 16 do 2 w nocy.

Ostrzeżenia najwyższego stopnia

Ostrzeżenia najwyższego stopnia dla zachodniej Polski. „Lokalnie możliwa trąba powietrzna” Najtrudniejsze warunki pogodowe wystąpić mogą na obszarach województw zachodniopomorskiego i lubuskiego, a także w zachodnich powiatach województw pomorskiego, wielkopolskiego oraz dolnośląskiego. W regionach tych prognozowane są burze z opadami deszczu przekraczającymi wysokość 55 mm oraz silny wiatr o prędkości w porywach powyżej 115 km/h. Synoptycy ostrzegają, że lokalnie opady sięgnąć mogą nawet wysokości 80 mm, a na niektórych obszarach wystąpić mogą trąby powietrzne. Ostrzeżenia będą w mocy od godziny 14 do 22.

Upały

IMGW ostrzega przed upałami. Termometry wskażą nawet 34 stopnie Celsjusza. Jednocześnie w niemalże całej Polsce obowiązują ostrzeżenia pierwszego lub drugiego stopnia przed upałami. Pierwsze z nich ogłoszono na terenach województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego, a także w pojedynczych południowych powiatach województw: dolnośląskiego, śląskiego oraz małopolskiego. W regionach tych temperatura maksymalna osiągnąć może w ciągu dnia wartości sięgające od 23 do 34 stopni Celsjusza.

Ostrzeżenia drugiego stopnia wydano natomiast dla województw: zachodniopomorskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, mazowieckiego, podlaskiego, lubelskiego, dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, świętokrzyskiego, małopolskiego oraz podkarpackiego. Prognozuje się, że w regionach tych temperatura maksymalna we wtorek wyniesie od 28 do 31 stopni, a w środę – od 31 do 34 stopni. Wysoka temperatura utrzyma się również w nocy. Termometry wskażą wówczas wartości minimalne nie niższe niż 18 stopni.