Ile kilowatogodzin w megawatogodzinie? Metoda obliczania ceny energii elektrycznej

Kilowatogodzina i megawatogodzina. Co to za jednostki? Kilowatogodzina to jednostka często wykorzystywana do określania zużycia energii elektrycznej. Najczęściej jest spotykana z przedrostkiem „kilo”, który oznacza, że dana wartość jest przemnożona przez 1000. Z kolei określa ilość energii, którą w ciągu godziny zużywa odbiornik o mocy 1 kW. Przedrostek mega oznacza, że dana wartość jest przemnożona przez milion. Ile kilowatogodzin to megawatogodzina? Biorąc pod uwagę powyższe informacje, możemy obliczyć, że 1 megawatogodzina to 1000 kilowatogodzin.

Idąc dalej, gigawatogodzina (1 GWh), to już bilion watogodzin, a 1000 gigawatogodzin to 1 terawatogodzina (1 TWh). Dla porównania – elektrownia w Bełchatowie produkuje rocznie około 25 terawatogodzin.

Warto wiedzieć, że zgodnie z danymi udostępnionymi przez Główny Urząd Statystyczny, przeciętne roczne zużycie energii elektrycznej na jedno gospodarstwo domowe w Polsce wynosi około 3000 kWh. To przekłada się na średnie dzienne zużycie w wysokości około 8,2 kWh.

Ceny prądu od 1 lipca. Ile zapłacimy za 1 kWh? Od 1 lipca obowiązuje nowa maksymalna cena za energię elektryczną dla gospodarstw domowych – wynosi ona 0,7 zł za każdą kilowatogodzinę. Z kolei stawka dla samorządów, podmiotów użyteczności publicznej i przedsiębiorców wynosi 0,47 zł za kWh. Rozumując zgodnie z wcześniej podanymi informacjami – w przypadku gospodarstw domowych koszt za zużycie 1 kWh wyniesie 0,7 zł, a dla wymienionych samorządów, podmiotów użyteczności publicznej i przedsiębiorców będzie to 0,47 zł.

Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że do ceny energii elektrycznej trzeba doliczyć między innymi opłaty dystrybucyjne, podatek VAT czy abonament za przyłącze.