Alarm wysłany przez RCB po eksplozji na terenie składowiska odpadów

Na składowisku odpadów w Woli Łaskiej prawdopodobnie doszło do eksplozji. Strażacy walczą z pożarem, lecz sytuacja nadal nie została opanowana. Pięć osób jest poszkodowanych. Na miejsce dotarła specjalistyczna grupa ratownictwa chemiczno-ekologicznego, rozesłano także alert RCB. Wola Łaska leży w województwie łódzkim.

Strażacy otrzymali zgłoszenie o eksplozji po godzinie 14:00. Okoliczni mieszkańcy w sieci opublikowali zdjęcia i filmy, na których widać wysoki słup gęstego dymu. – Sytuacja pożarowa nie jest opanowana. Na miejscu pracuje 30 zastępów, w tym specjalistyczna grupa ratownictwa chemiczno-ekologicznego. W tej chwili trwa walka o obronę pobliskiego budynku – przekazał Interii o godz. 16:00 kpt. Łukasz Górczyński z Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi.

Wola Łaska

Pięć osób poszkodowanych. RCB ostrzega: Nie zbliżaj się do pożaru. Poszkodowanych zostało pięć osób. Na miejscu są grupy ratownictwa medycznego, lądował także śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Pożar na składowisku objął 500 metrów kwadratowych i rozpoczął się prawdopodobnie od wybuchu. Mieszkańcy, publikując filmy w sieci, informują o kolejnych eksplozjach.

– Otrzymaliśmy informację, że na miejscu składowane są aerozole, więc prawdopodobnie dochodzi do wybuchów pojemników pod ciśnieniem, ale to aerozole, a nie materiały niebezpieczne – wyjaśnia kpt. Łukasz Górczyński.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało ostrzeżenie dla mieszkańców: „Uwaga! Pożar składowiska odpadów w Woli Łaskiej. Nie zbliżaj się do miejsca pożaru. Jeżeli możesz, zostań w domu i zamknij okna”. Podobny komunikat wydała Gmina Łask. „Z uwagi na wybuch i pożar nieznanego pochodzenia na terenach przemysłowych w Woli Łaskiej zwracamy się z apelem o zachowanie środków ostrożności. Prosimy o pozamykanie okien i ograniczenie przemieszczania się. Trwa akcja ratunkowo-gaśnicza”.