Czy istnieje zmowa cenowa na rynku smartwatchy w Polsce? Urząd antymonopolowy zbada znaną firmę

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) poinformował w środę, że prezes UOKiK Tomasz Chróstny wszczął postępowanie wyjaśniające wobec Garmin Polska. Przedstawiciel producenta m.in. smartwatchy mógł zawrzeć zmowę cenową z dystrybutorami jego produktów. Prezes UOKiK otrzymał sygnały wskazujące na możliwość zawarcia przez spółkę Garmin Polska z dystrybutorami swoich produktów.

„Przedsiębiorcy , a także innych urządzeń, np. nawigacyjnych. Urząd przeprowadził analizę, z której wynikało, że ceny sprzętu Garmin w sklepach internetowych były na tym samym lub bardzo podobnym poziomie” – stwierdził UOKiK. Prezes Chróstny wszczął postępowanie wyjaśniające i zlecił w siedzibie Garmin Polska i u trzech innych przedsiębiorców.

„Możliwe ograniczenie konkurencji miałoby także wpływ na konsumentów i mogło pozbawić ich możliwości zakupu tańszych „, twierdzi UOKiK. Postępowanie wyjaśniające konkretnym przedsiębiorcom. „Jeśli zebrany materiał potwierdzi podejrzenia, wówczas Prezes Urzędu rozpocznie postępowanie antymonopolowe i postawi zarzuty konkretnym podmiotom”, dodał UOKiK. Za udział w porozumieniu ograniczającym konkurencję przedsiębiorcy. Menadżerom odpowiedzialnym za zawarcie zmowy grozi z kolei kara pieniężna.

UOKiK jednak nie zawsze chce karać surowo. „Dotkliwych” sankcji można uniknąć dzięki programowi łagodzenia kar (leniency). Jak menadżerowie i przedsiębiorcy uczestniczący w zmowie mogą uniknąć kary? „Można z niego (programu łagodzenia kar – red.) skorzystać pod warunkiem z Prezesem UOKiK oraz dostarczenia dowodów lub informacji dotyczących istnienia niedozwolonego porozumienia” – podsumowuje UOKiK.

We wtorek 19 czerwca zapadła decyzja w sprawie naruszania dyrektywy Omnibus przez , a po południu UOKiK stwierdził także, że przyjrzy się protestowi , w którym ograniczone zostały do 200 zł.