Amerykański PKB wzrósł, ale tempem niższym niż oczekiwano. Nowe dane potwierdzają tendencję.

Odczyt jest zgodny z szacunkami analityków, którzy prognozowali, że , a więc tempo wzrostu będzie nieco niższe niż wstępnie podawano.

Podano również najnowsze dane inflacyjne z gospodarki USA. wyniósł w I kw. w ujęciu zannualizowanym (kwartał do kwartału) 3,7 proc., wobec prognozy 3,6 proc.

W I kwartale konsumpcja prywatna wzrosła o 1,5 proc. Wstępne dane wskazywały na wynik 2,5 proc., zaś ekonomiści szacowali 2 proc.

Obecnie stopy procentowe w USA mieszczą się w przedziale 5,25 a 5,50 proc., a więc są najwyższe od 23 lat.

W czerwcu FOMC nie zmienił stóp procentowych – tak dzieje się niezmiennie od lipca ubiegłego roku. Takiej też decyzji oczekiwali też analitycy.

Dalsze tempo rozwoju amerykańskiej gospodarki, a także kurs dolara, mogą być uzależnione od rozwoju sytuacji politycznej. „Przed nami szereg wydarzeń, w tym pierwsza debata prezydencka dzisiaj wieczorem w telewizji CNN. Jeżeli będzie ona faworyzować Trumpa, to dolar może zyskać. Powrót byłego prezydenta do Białego Domu w listopadzie jest postrzegany jako argument za umocnieniem amerykańskiej waluty ze względu na bardziej 'zamkniętą’ politykę gospodarczą” – zauważył Marek Rogalski, główny analityk walutowy DM BOŚ.