Zdarzenie na festynie w Kaszteli: Po raz kolejny spalono kukłę Vuczicia

Zdarzenie na festynie w Kaszteli: Po raz kolejny spalono kukłę Vuczicia

„`html

Karnawał w Kasztela: Incydent z Kukłą Prezydenta Serbii

Podczas trwającego karnawału w chorwackiej miejscowości Kasztela, spalono kukłę przedstawiającą prezydenta Serbii, Aleksandara Vučicia. Obraz ten miał symbolizować „winowajcę wszystkich problemów ostatniego roku”. Sam Vučić stwierdził, że to działanie jest dowodem na jego pozytywny wpływ na naród serbski.

Tradycja i Kontrowersje

Tradycyjny karnawał w okolicach Splitu w tym roku ponownie spowodował kontrowersje. W sobotę, mieszkańcy spalonego regionu uznali, że należy podtrzymać tradycję, niszcząc kukłę osoby obarczanej winą za problemy minionego roku. Kukła Vučicia została spalona już drugi rok z rzędu. Dodatkowo, w 2024 roku zniszczono także podobiznę prezydenta Rosji, Władimira Putina.

Reakcja Serbii

W odpowiedzi na te wydarzenia, prezydent Vučić stwierdził, że incydent pokazuje, jak wiele dobrego zrobił dla Serbów. „Nie ma lepszego dowodu na moje działania niż palenie mojej kukły przez Chorwatów. Jestem z tego bardzo dumny”, mówi Vučić.

Minister spraw zagranicznych Serbii, Marko Đurić, określił ten akt jako „haniebny i prowokacyjny”. Dodał, że jest to wyraz „patologicznej nienawiści do Serbii”, oraz że takie incydenty są nie do przyjęcia i szkodzą relacjom między obydwoma krajami.

Historiograficzne Tło

Ana Brnabić, marszałek serbskiego parlamentu i była premier, zaznaczyła, że Vučić jest rzekomo winny wyłącznie dlatego, że podkreśla znaczenie operacji „Burza” z 1995 roku jako zbrodni i największej czystki etnicznej w Europie po II wojnie światowej.

Operacja ta miała miejsce w dniach 4-7 sierpnia 1995 roku, kiedy to Chorwacja odzyskała tereny zajęte wcześniej przez Serbów i zmusiła do opuszczenia około 200 tysięcy osób. Pomiędzy Chorwacją a Serbią wciąż toczy się spór dotyczący dokładnej liczby zabitych i przesiedlonych.

Konflikt między Zagrzebiem a chorwackimi Serbami rozpoczął się w czerwcu 1991 roku, wraz z wystąpieniem Chorwacji z Jugosławii. Chorwaccy Serbowie ogłosili wówczas samozwańczy okręg autonomiczny na północnym wschodzie kraju. Następnie tereny zamieszkane przez mniejszość serbską zostały włączone do samozwańczej Republiki Serbskiej Krajiny ze stolicą w Kninie. Operacja „Burza” zakończyła wojnę w Chorwacji, która towarzyszyła rozpadowi Jugosławii.

„`