Zaskakujące zmiany w poparciu dla partii politycznych. Skok o dwa miejsca i bolesny upadek z pierwszej trójki [SONDAŻ]

Zaskakujące zmiany w poparciu dla partii politycznych. Skok o dwa miejsca i bolesny upadek z pierwszej trójki [SONDAŻ]

We wtorek 30 lipca opublikowała wyniki najnowszego sondażu, jaki na zlecenie portalu przeprowadziła pracownia United Surveys. Pierwsze miejsce w badaniu zajęła Koalicja Obywatelska, na którą zagłosowałoby 33 proc. ankietowanych (wzrost o 1,8 pp w porównaniu do poprzedniego badania z początku lipca). To daje partii Donalda Tuska 5 punktów procentowych przewagi nad drugim w sondażu ugrupowaniem. Wyraźna przewaga KO nad PiS.

Konfederacja traci poparcie, zyskuje Trzecia Droga [SONDAŻ] Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższą niedzielę, drugie miejsce zajęłoby w nich Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 28,3 proc. (wzrost o 1,1 pp). Na podium znalazła się również Trzecia Droga z poparciem na poziomie 10,9 proc. Koalicja PSL-Polski 2050 odzyskała trzecie miejsce po tym, jak w poprzednim badaniu z wynikiem 9 proc. zajęła 5. pozycję. Kolejne miejsce przypadło Lewicy z wynikiem 9,9 proc., co jest wzrostem o 2,2 pp. Piąte miejsce i spadek o dwie pozycje w sondażu zanotowała z kolei Konfederacja – zagłosowałoby na nią 9,6 proc. ankietowanych. To mniej o 1,4 pp. Opcję oddania głosu na „inne partie” wybrało 1,9 proc. ankietowanych. A jako niezdecydowani zadeklarowała się grupa 6,4 proc. badanych.

Wirtualna Polska przeliczyła powyższe poparcie na mandaty w Sejmie. Z szacunków prof. Jarosława Flisa z UJ wynika, że KO miałaby 183 mandaty w Sejmie, PiS – 153, Trzecia Droga – 46, Lewica – 40, a Konfederacja – 38. Największą różnicą między najnowszym sondażem a wyborami z października 2023 roku jest frekwencja, która wyniosłaby 55,4 proc. „Na pewno” do wyborów poszłaby grupa 35 proc. osób, a „raczej tak” – 20,4 proc. badanych Polaków.

PKW: Wyniki wyborów parlamentarnych 2023

We wtorek 17 października 2023 roku Państwowa Komisja Wyborcza podała wyniki wyborów parlamentarnych po podliczeniu głosów ze 100 proc. obwodów. Prezentowały się one następująco: Prawo i Sprawiedliwość otrzymało 194 mandaty – to najwięcej ze wszystkich partii, jednak taki wynik nie pozwolił formacji Jarosława Kaczyńskiego na samodzielne rządy. Koalicja Obywatelska dostała 157 mandatów. Trzecią Drogę w parlamencie reprezentuje 65 posłów, a Lewicę – 26. Najmniej osób do Sejmu z partii, które przekroczyły próg wyborczy, wprowadziła Konfederacja. Ugrupowanie to dostało 18 mandatów. Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga i Lewica dostały łącznie 248 mandatów, co dało im większość i pozwoliło na stworzenie rządu koalicyjnego, na którego czele stanął Donald Tusk.