Zarzuty Szijjártó wobec Sikorskiego: Dyplomatyczne spięcie między Polską a Węgrami

Z Rosją – taką, jaką jest dzisiaj – nie da się wynegocjować pokoju, ponieważ ona chce czerpać zyski z agresji. Dlatego konieczne jest reagowanie na to siłą, a nie ustępstwami. Celem Putina jest również pokój, tyle że na jego warunkach, czyli w wyniku kapitulacji przynajmniej Ukrainy, a najlepiej całego Zachodu. Na to są trzy odpowiedzi. Można skapitulować, odeprzeć agresora, albo przynajmniej wzmocnić ofiarę, żeby agresor sam się poddał – mówił w rozmowie z ” ” szef .

Pytany o wizyty premiera Węgier Viktora Orbana u Xi Jinpinga w Chinach i Władimira Putina w Rosji

Sikorski stwierdził, że „chciałby zobaczyć efekty tych wysiłków”. Według szefa MSZ „kwalifikacje PR-owe” węgierskiego szefa wzrosły. – Jednak na ostatnim posiedzeniu Rady ds. Zagranicznych UE, na przykład, Węgry nie miały poparcia dla swojego stanowiska. Co więcej, wydają się osamotnione, gdy to one proszą o solidarność ze strony Europy w kwestii dostaw ropy naftowej. Nie otrzymują tej solidarności, ponieważ trudno jest zyskać przyjaciół, jeśli ktoś emanuje egoizmem – dodał Radosław Sikorski.

Radosław Sikorski o węgierskim ministrze i „instrukcjach ze stolicy”

– Odbyła się również dyskusja na temat tego, gdzie powinno się odbyć jedno ze spotkań Rady ds. Zagranicznych podczas prezydencji węgierskiej: czy w , czy w Brukseli. Jako kompromis zaproponowałem, aby odbyło się ono w Ukrainie – albo we Lwowie, albo nawet w Mukaczewie – co początkowo spotkało się z entuzjazmem węgierskiego ministra spraw zagranicznych – stwierdził szef polskiej dyplomacji.

Radosław Sikorski przypomniał, że przed dwoma laty jedno ze spotkań Rady odbyło się w Kijowie.

– Jednak podczas naszego spotkania węgierski minister najwyraźniej otrzymywał inne instrukcje ze stolicy i ostatecznie musiał zawetować propozycję. Został sam. Więc nie widzę, w jaki sposób ta węgierska symetria – sytuująca się między Moskwą a Brukselą – zwiększa wpływy Węgier. Zamiast tego irytuje wszystkich innych – podsumował.

Szef MSZ Węgier: Radosław Sikorski skłamał

Do wypowiedzi Sikorskiego odniósł się wspomniany przez niego Péter Szijjártó, szef MSZ Węgier. Stwierdził w oświadczeniu wydanym na Facebooku, że „od czasu misji pokojowej dyplomacja międzynarodowa zyskała na sile”. „Wreszcie coraz więcej ludzi ze sobą rozmawia i to dobra wiadomość, bo droga do pokoju wiedzie przez negocjacje! W ostatnich dniach ministrowie spraw zagranicznych Chin i USA spotkali się na spotkaniu państw Azji Południowo-Wschodniej, a minister spraw zagranicznych Rosji rozmawiał także ze swoim południowokoreańskim odpowiednikiem. Byłoby miło, gdyby Europejczycy również to wszystko zauważyli, ale wydaje się, że u nas zrozumienie postępuje wolniej…” – napisał.

  • „Mój polski kolega Radosław Sikorski także pozostanie przy prowokacji, do czego oczywiście mógłbym się przyzwyczaić, skoro w Radzie do Spraw Zagranicznych UE zasiadamy obok siebie. Teraz jednak przekroczył inną granicę i skłamał, twierdząc, że entuzjastycznie popieram bezsensowną propozycję, aby kolejne nieformalne spotkanie ministrów spraw zagranicznych Unii Europejskiej odbyło się w Ukrainie” – dodał.

Péter Szijjártó zaznaczył, że „od razu wyraził swój protest na spotkaniu”. „Kontynuujemy prace nad przywróceniem długoterminowego bezpieczeństwa naszych dostaw ropy, dlatego dziś rano ponownie konsultowałem się telefonicznie z moimi rosyjskimi kolegami Siergiejem Ławrowem i Słowakiem Jurajem Blanárem” – zaznaczył. „Podtrzymuję niezachwiane stanowisko, że Ukraina postępuje wbrew układowi stowarzyszeniowemu z UE, gdy zagraża bezpieczeństwu naszych dostaw energii. Jednocześnie stale analizujemy możliwe rozwiązania prawne i techniczne, które zapewnią ciągłość dostaw naszej ropy niezależnie od ukraińskiego zakazu tranzytu” – czytamy w oświadczeniu węgierskiego ministra. Rzecznik polskiego MSZ Paweł Wroński zaznaczył w rozmowie z Agencją , że Radosław Sikorski miał wrażenie, że Péterowi Szijjártó podobał się pomysł organizacji spotkania Rady w Ukrainie. – Jeśli było inaczej, to znaczy, że źle zinterpretował zachowanie ministra Szijjarto – powiedział.