Weteran NATO ostrzega: Europa stoi w obliczu "największego wyzwania"

Polityka zagraniczna Unii Europejskiej wkrótce znajdzie się pod nowym kierownictwem. Ursula von der Leyen ma już doświadczenie w pełnieniu funkcji przewodniczącej Komisji Europejskiej, natomiast pojawi się nowy przewodniczący Rady Europejskiej i nowa szefowa unijnej dyplomacji . Odziedziczą oni agendę nie do pozazdroszczenia , która obejmuje inwazję Rosji na Ukrainę i trwającą wojnę między Izraelem a Hamasem w Strefie Gazy. Ale jeśli chodzi o określenie miejsca Europy w świecie, najważniejszą kwestią będzie to, jak zareagują na coraz bardziej agresywne Chiny.

Tak upada autorytet Ameryki. Profesor: nadchodzi czas Chin. Długotrwałe starcie jest nieuchronne [OPINIA]

Chociaż Europa miała kiedyś nadzieję na przyszłość, w której Chiny stopniowo przyjmą nasze wartości jako zaufany członek międzynarodowego porządku opartego na normach prawa, dzisiejsza rzeczywistość skrajnie różni się od tamtej wizji. Chiny wykorzystują swój ogromny potencjał produkcyjny, aby podcinać skrzydła europejskim przedsiębiorstwom tanimi towarami. Rutynowo wykorzystują swoją wagę ekonomiczną do karania mniejszych krajów , które sprzeciwiają się żądaniom chińskiego prezydenta Xi Jinpinga. Zapewniają Władimirowi Putinowi wsparcie gospodarcze i polityczne , którego potrzebuje, aby kontynuować wojnę w Ukrainie. Chiny są gotowe zagłodzić Tajwan

Najbardziej niepokojąca jest jednak perspektywa kryzysu w Cieśninie Tajwańskiej . W zeszłym miesiącu nowy prezydent Tajwanu, William Lai , wygłosił przemówienie inauguracyjne, w którym powitał „nową erę pełną wyzwań, ale także pełną nieograniczonej nadziei”.

18 lat negocjacji na marne. Chiny dają Rosji czarną polewkę, a Moskwa zostaje na lodzie. Tak upadło wielkie marzenie Putina o potędze W ciągu kilku dni Chiny odpowiedziały, organizując masowe ćwiczenia wojskowe wokół wyspy. Bombowce z ostrą amunicją latały blisko granic tajwańskiej przestrzeni powietrzną , a pozorowane inspekcje statków służyły jako ostrzeżenie, że Chiny są gotowe zagłodzić uzależniony od importu Tajwan. Europa — po przyjęciu błędnej strategii „nadziei na najlepsze” przed inwazją Putina na Ukrainę — nie może popełnić tego samego błędu w przypadku Xi.

Niespodziewany zwrot akcji. Unia Europejska chce przechytrzyć Chiny. „Doktryna Taylor Swift”

Zareagowała również bardziej zdecydowanie na chińskie próby podkopania pozycji europejskich producentów poprzez przyznawanie im ogromnych dotacji. Po wielomiesięcznym dochodzeniu Komisja Europejska ogłosiła niedawno znaczne cła na pojazdy elektryczne z Chin .

W kwestii Tajwanu Europa pozostaje podzielona Jednak pomimo tego silniejszego podejścia do chińskiego zagrożenia gospodarczego, Europa pozostaje podzielona i słaba w odniesieniu do prowokacji wobec Tajwanu . Podczas oficjalnych podróży do Pekinu europejscy przywódcy przedkładali krótkoterminowe kalkulacje handlowe nad europejskie wartości i długoterminowe interesy.

Chińskie władze chcą zlikwidować ten naród. „Nasze życie legło w gruzach” Odnosząc się do napięć w Cieśninie Tajwańskiej w ubiegłym roku, prezydent Francji Emmanuel Macron zauważył, że Europa „nie może dać się wciągnąć w kryzysy, które nie są nasze”.

Rhodium Group szacuje jednak, że konflikt w Cieśninie Tajwańskiej zagroziłby działalności gospodarczej o wartości ponad 2 bln dol. (ok. 8 bln zł). Kryzys na Morzu Południowochińskim byłby również kryzysem dla Europy. Po drugiej stronie Atlantyku prezydent USA Joe Biden wielokrotnie powtarzał, że Ameryka będzie bronić Tajwanu w przypadku chińskiego ataku . Nawet jeśli Europa nie może zareagować militarnie, jej nowi przywódcy mogą przynajmniej jasno powiedzieć, że każda próba zmiany przez Chiny status quo na Tajwanie siłą spotka się ze zdecydowaną i zjednoczoną reakcją .

Chiny i Indie skaczą sobie do gardeł na granicy. To jeden z najbardziej zapalnych punktów na świecie

Do tej pory Europa wysyłała mieszane sygnały na temat tego, jak zareaguje na chińską agresję, co tylko zwiększyło ryzyko błędnej kalkulacji. Ponieważ Chiny polegają na globalnych rynkach w znacznie większym stopniu niż Rosja , określenie ekonomicznych konsekwencji przekroczenia czerwonych linii silny powinno dać efekt odstraszający .

Gdyby Xi mógł zaanektować Tajwan przy użyciu lufy pistoletu, oparty na wspólnych zasadach porządek międzynarodowy ległby w gruzach. Świat, w którym silniejszy ma rację, jest niebezpieczny dla każdego demokratycznego kraju. Niestabilność podsycana przez Rosję szybko rozprzestrzeniłaby się w Azji i poza nią. Światowi autokraci postrzegają słabość jako szansę. Podobnie jak Putin, Xi rozumie tylko siłę i determinację .

Putin potraktował zbiorowe samozadowolenie Zachodu jako zaproszenie do rozpoczęcia brutalnej wojny przeciwko Ukrainie. Następnym razem, gdy chińskie okręty wojenne zgromadzą się wokół Tajwanu, a ich myśliwce przeprowadzą symulacje ataków na wyspę, Europa nie może popełnić tego samego błędu, stojąc bezczynnie.

„Wbić klin pomiędzy Moskwę a Pekin”. Putin w Korei Północnej szukał więcej niż amunicji. „Chce pokazać Chinom, kto tu rządzi”

Jeśli chodzi o przeciwdziałanie autokratycznym i agresywnym Chinom, interesy Europy są zasadniczo takie same jak interesy Stanów Zjednoczonych i reszty demokratycznego świata . Nowi przywódcy UE muszą to zrozumieć i mówić do Xi wyraźnie i jednym głosem. Jeśli to zrobią, tajwańskie marzenie o „nieograniczonej nadziei” pozostanie możliwe. Jeśli tego nie zrobią, ich następcy staną w obliczu jeszcze bardziej niebezpiecznej sytuacji.