W trakcie przeszczepu nerki pozostał cały czas przytomny. Pacjent dzieli się swoimi doświadczeniami.

Znieczulenie ogólne stosuje się głównie w przypadku dużych zabiegów, takich jak przeszczep. Lekarze z Chicago niedawno przeprowadzili pierwszą tego rodzaju operację w historii systemu opieki zdrowotnej w Chicago. 28-letni John Nicholas przeszedł przeszczep nerki bez znieczulenia ogólnego.

Jak wyglądał taki zabieg? Nie operowano pacjenta bez żadnego przygotowania. Lekarze zastosowali znieczulenie podpajęczynówkowe, podobne do tego używanego przy operacjach cesarskiego cięcia.

To pierwszy przypadek w Northwestern Medicine, w którym pacjent nie spał podczas całego zabiegu przeszczepienia nerki. Następnego dnia pacjent został wypisany do domu, co oznacza, że był to zabieg ambulatoryjny. Jest nadzieja, że przeszczepienie nerki bez znieczulenia ogólnego może zmniejszyć ryzyko związane z znieczuleniem ogólnym – powiedział Satish Nadig, dyrektor Northwestern Medicine Comprehensive Transplant Center.

Według Nicholasa, operacja przeszczepu była po prostu „fajna.” Pacjent cierpiał na chorobę Lesniowskiego-Crohna, która przyczyniła się do problemów z nerkami. Zarówno pacjent, jak i lekarze podkreślają, że to było pozytywne doświadczenie wiedzieć, co się dzieje w czasie rzeczywistym podczas zabiegu.

John Nicholas otrzymał nerkę od swojego wieloletniego przyjaciela, Pata Wise’a. Nicholas nie był w grupie osób zagrożonych, ale spełniał kryteria idealnego kandydata do tego typu eksperymentalnego zabiegu.

„Kiedy John zgodził się być pierwszym pacjentem Northwestern Medicine, który przeszedł przeszczep nerki bez usypiania i został wypisany do domu następnego dnia, wiedział, że korzyści przewyższają ryzyko” – powiedział jeden z ekspertów obecnych przy zabiegu, dr Rohan.