W Niemczech odszkodowanie za wypadek w pracy zwolnione jest z podatku dochodowego (PIT)

„`html
Jednorazowe świadczenie a podatek dochodowy
Pewna kobieta w 2024 roku otrzymała jednorazowe świadczenie z związku z wypadkiem, który miał miejsce cztery lata wcześniej podczas pracy sezonowej w Niemczech. W dokumencie wydanym przez niemiecki urząd ubezpieczeń społecznych, który pełni rolę podobną do polskiego ZUS, zawarto informację, że przyznana suma jest zwolniona z podatku.
Podział płatności i problem z podatkiem
Świadczenie było jednorazowe, lecz wypłacono je w dwóch transzach. Polski bank pobrał zaliczki na PIT z tych kwot. W styczniu 2025 roku kobieta dowiedziała się w urzędzie skarbowym, że działanie banku było błędne. Postanowiła zwrócić się o interpretację indywidualną, aby potwierdzić poprawność stanowiska urzędu.
Polsko-niemiecka umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania
Dyrektor KIS potwierdził prawidłowość informacji uzyskanej przez kobietę. Odwołał się do artykułu 18 ust. 2 umowy polsko-niemieckiej o unikaniu podwójnego opodatkowania, z którego wynika, że płatności otrzymywane przez rezydenta jednego państwa z systemu ubezpieczeń społecznych drugiego państwa podlegają opodatkowaniu wyłącznie w tym drugim kraju. W omawianym przypadku oznacza to, że opodatkowanie powinno mieć miejsce w Niemczech, a nie w Polsce.
Wnioski z interpretacji KIS
Wskutek takiej interpretacji bank nie miał podstaw do potrącania zaliczek na PIT, a kobieta, jako podatniczka, nie musi ujmować tego świadczenia w swoim zeznaniu rocznym – skonkludował dyrektor KIS.
„`