Viktor Orban stawiany przed ultimatum. „Jeszcze raz musiałby postąpić tak samo"

Dlaczego to jest ważne? Decyzja ta ma kluczowe znaczenie dla przyszłych relacji między Węgrami a Ukrainą. Włoski eurodeputowany podkreślił, że bez formalnej deklaracji poparcia dla Ukrainy, przystąpienie do EKR nie byłoby możliwe. Co powiedział Nicola Procaccini? Procaccini, cytowany przez agencję Ansa, powiedział, że grupa EKR poprosiła partię Sojusz Jedności Rumunów (AUR) o „formalną pisemną deklarację jednostronnego poparcia dla sprawy ukraińskiej”. Włoski eurodeputowany odniósł się do faktu, że lider rumuńskiej partii jest persona non grata w Ukrainie z powodu jego poglądów politycznych. Procaccini zaznaczył: „Jeśli Orban chciałby przystąpić do EKR, musiałby zrobić to samo”.

Jakie są plany Orbana? W lutym Orban powiedział włoskim gazetom, że po wyborach do PE Fidesz przystąpi do grupy EKR. — Idea ta pojawiła się już wcześniej, ale zrobimy to po wyborach. Odpowiedź brzmi: tak, jesteśmy gotowi przystąpić do Konserwatystów i Reformatorów — dodał premier Węgier.

  • Zobacz więcej: „Pierwsza taka prezydencja w historii”. Węgry obejmą wkrótce stery w Radzie UE — i idą w ślady Donalda Trumpa
  • Czara goryczy się przelewa. Węgrzy mają dość. „Nie widzieliśmy czegoś takiego w ciągu ostatnich 30 lat. To początek końca rządów Viktora Orbana” Viktor Orban komentuje wyniki wyborów. „Cel został częściowo osiągnięty”