Trzech Polaków skazanych przez holenderski sąd za głośne zabójstwo w Holandii

Do zabójstwa reportera kryminalnego doszło w lipcu 2021 roku. Mężczyzna został postrzelony po opuszczeniu studia telewizyjnego RTL Boulevard w Amsterdamie. Z relacji świadków wynikało, że oddano w jego kierunku pięć strzałów z bliskiej odległości, w tym jeden w głowę. po dziewięciu dniach walki o życie w szpitalu.

W sprawie zatrzymano wielu podejrzanych, a dziewięciu z nich pojawiło się na środowej rozprawie. Trzej zostali uniewinnieni, ponieważ nie udowodniono, że brali udział w zbrodni. Pozostałych sześciu skazano na kary od 10 do 28 lat pozbawienia wolności. Najwyższy wyrok usłyszeli dwaj mężczyźni: Delano G., który miał oddać strzał, i Kamil E., który miał kierować pojazdem, którym się poruszali.

Polacy skazani za zabójstwo dziennikarza. Krystian M. został nazwany „organizatorem” zbrodni i skazany na 26 lat i jeden miesiąc więzienia. Konrad W., który miał odpowiadać za dostarczenie broni, usłyszał wyrok 14 lat pozbawienia wolności. Pozostali dwaj mężczyźni spędzą w zakładach karnych dziesięć lat, ponieważ nagrali całe zdarzenie, co oznacza, że choć o nim wiedzieli, postanowili nie powiadomić służb.

Prokuratura oczekiwała skazania głównych oskarżonych na kary dożywotniego pozbawienia wolności. Ze względu na to, że żaden z nich nie popełnił wcześniej zabójstwa, sąd zdecydował się na mniejsze kary. Podkreślił również, że mimo współpracy w ramach przygotowań do zbrodni nie można nadać im charakteru zorganizowanej grupy przestępczej.