Pszczoła towarzyszy dramatowi 55-latka: Ukąszenie, które zagraża wzrokowi.

Użądlenia zdarzają się dość często, szczególnie podczas ciepłych miesięcy. W większości przypadków takie zdarzenie wiąże się z bolesnością i tymczasowym dyskomfortem, ale niestety może być także bardzo niebezpieczne. Ząb w oku. Takie użądlenia zdarzają się rzadko, ale mogą stanowić ogromny problem. Niekiedy są one spowodowane alergią, a nawet mogą stanowić zagrożenie dla życia, innym razem problem wynika z faktu, że ząb może zostać wbity w nietypowe miejsce.

Ich konsekwencją mogą być przejściowe objawy miejscowe w postaci obrzęku tkanek miękkich – podają eksperci z Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum w Krakowie. O fatalnych skutkach takiego użądlenia przekonał się pewien mężczyzna, który przeżył właśnie takie rzadko zdarzające się użądlenie. Jak to się stało?

Nie wiadomo, według mężczyzny przechodził on po prostu obok uli na posesji, na której pracował, gdy owady podleciały i zaczął atakować. Prawe oko mężczyzny spuchło i nabiegło krwią, zaburzona była też wizja. 55-latek udał się na oddział ratunkowy, ale wizyta tam nie przebiegła tak, jak powinna – okazało się bowiem, że w oku mężczyzny wciąż tkwił mały fragment, co doprowadziło do dalszych powikłań, m.in. znacznego pogorszenia wzroku.

Co na użądlenie? Nie zawsze wystarczy okład czy wizyta na SOR. Wizyta na oddziale ratunkowym nie do końca przebiegła tak, jak powinna – wkrótce okazało się bowiem, że W oku mężczyzny wciąż tkwił mały fragment, co doprowadziło do dalszych powikłań, m.in. znacznego pogorszenia wzroku. 55-latek z Filadelfii widział na długość ręki i mógł policzyć swoje palce, ale nie dostrzegał niczego dalej. Poszkodowany udał się do szpitala, gdzie zajęli się nim okuliści.

Krew widocznie zbierała się na dnie tęczówki, a tuż przy granicy. – Nie jestem zaskoczona, że na ostrym dyżurze pominięto mały fragment – przekazała serwisowi „Ars Technica” okulistka Talia Shoshany. – Wyciągnęli większość żądła, ale – podała i nadmieniła, że część żądła należało wyciągnąć za pomocą specjalnych kleszczy okulistycznych.

Kiedy do lekarza po użądleniu pszczoły? W przypadku ząbła w oku – natychmiast! 55-latek po wyciągnięciu reszty ząbła z oka otrzymał. Koniecznych było aż 5 miesięcy leczenia, aby mężczyzna doszedł do siebie – wzrok w prawym oku nie powrócił do stanu sprzed użądlenia, ale znacząco się poprawił.

W związku z tym zajściem w raporcie opublikowanym niedawno w „The New England Journal of Medicine” okulistki Talia Shoshany i Zeba Syed przedstawiły krytyczne zalecenie: – Użądlenia w gałki oczne są bardzo rzadkie. Jeśli jednak zdarzy ci się być jednym z nielicznych nieszczęśników, którzy zostali ukąszeni w oko, które przypomina igiełkę lub gwoździk, mogą być nieodpowiednie dla osób wrażliwych, jednak można je obejrzeć. Są one dostępne na łamach wspomnianej publikacji.

  • Co myślisz o Geekweeka? Twoje zdanie ma dla nas znaczenie.

i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage – polub i komentuj tam nasze artykuły!