Posłowie Hołowni przedstawiają propozycję zmiany składki jako reakcję na program Polski Ład

W 2025 roku czekają nas zmiany w składce zdrowotnej. Projekt nowelizacji złożony przez posłów Polski 2050 zakłada przywrócenie jej roli sprzed Polskiego Ładu i sprowadzenie do funkcji ubezpieczenia zdrowotnego bez względu na zamożność płatnika.

Od 2022 roku składka zdrowotna podlega przepisom zawartym w Polskim Ładzie. W ramach przepisów wprowadzonych przez Zjednoczoną Prawicę zmienił się głównie sposób obliczania składki zdrowotnej w przypadku przedsiębiorców.

Co do zasady: Ryczałtowcy czy przedsiębiorcy z kartą podatkową rozliczają się na innych zasadach. Na przykład, w przypadku tych pierwszych przedsiębiorcy podzieleni zostali na trzy grupy w zależności od przychodów. Największą zmianę dla firm stanowi jednak niemożność odliczenia składki od podatku, co było możliwe jeszcze przed 2022.

W czerwcu posłowie Polski 2050 – Trzeciej Drogi złożyli poselski projekt nowelizacji ustawy o składce zdrowotnej. Zmiany zakładają uzależnienie wysokości składki zdrowotnej od rocznego przychodu, co kształtowałoby się następująco: We wszystkich tych przypadkach chodzi o rok kalendarzowy.

Projekt zmian w ustawie przewiduje również waloryzację składek opartą na wskaźniku przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. W założeniu nowelizacja ustawy ma nie tylko uprościć system, ale również uczynić go bardziej sprawiedliwym, zapewniając dostęp do publicznej opieki zdrowotnej wszystkim płatnikom w równym stopniu.

Każda osoba odprowadzałaby w takim przypadku tylko jedną składkę zdrowotną bez względu na to, z ilu źródeł otrzymuje przychody.

Projekt poselski został złożony do marszałkowskiego 25 czerwca 2024 roku. Zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2025 roku. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że jest to projekt poselski, a nie rządowy.

I chociaż posłowie Polski 2050 – Trzeciej Drogi wchodzą w skład Koalicji Obywatelskiej, to w samej KO ich projekt budzi kontrowersje. Oznacza to, że w głosowaniu sejmowym może nie zostać poparty przez sejmową większość.

10 lipca projekt został skierowany do pierwszego czytania. Jednocześnie rząd ma swoje własne propozycje zmian w składce zdrowotnej, które nie zakładają powrotu do stanu sprzed Polskiego Ładu.

Rząd wskazuje, że składka była wtedy zbyt niska, co w świetle ostatnich raportów o stanie finansów NFZ ma swoje uzasadnienie. Trzeba więc liczyć się z tym, że propozycje Polski 2050 – Trzeciej Drogi mogą nie wejść w życie w takiej formie, jaka mają obecnie.

Warto też dodać, że wśród obietnic Koalicji Obywatelskiej zawartych w dokumencie „100 konkretnych obietnic na 100 dni rządu” znalazła się ta dotycząca powrotu do ryczałtowego systemu rozliczania składki zdrowotnej. Zmiany w tym zakresie czekają nas zatem od stycznia 2025, nie jest jednak jeszcze przesądzone, jakie one będą.