Sygnatariusze listu podkreślają, że brak konsultacji społecznych stanowi naruszenie zasad stanowienia prawa i łamanie umowy społecznej. Dodatkowo zwrócono uwagę na propozycje zawarte w strategii ograniczające prawo do azylu, które mogą być sprzeczne z polską Konstytucją i międzynarodowymi zobowiązaniami.
W piśmie do premiera Tuska organizacje społeczne apelują również o złagodzenie tonu debaty publicznej na temat polityki migracyjnej, wyrażając niepokój wobec stawiania ich w roli zwolenników otwartych granic działających na rzecz autorytarnych reżimów. Podkreślają przy tym swoją świadomość zagrożeń związanych z instrumentalizacją kwestii migracji.
Autorzy listu wzywają do szerokiego dialogu w celu wypracowania rozwiązań, które będą efektywne i zgodne z demokratycznymi wartościami. Oczekują od rządu przedstawienia harmonogramu konsultacji i zapewnienia otwartego dostępu dla wszystkich zainteresowanych.
W tle tych wydarzeń strategia migracyjna zakłada możliwość czasowego ograniczenia prawa do azylu w sytuacji zagrożenia destabilizacji państwa przez napływ imigrantów. Z kolei na szczyt Rady Europejskiej, który odbył się w czwartek wieczorem, premier Tusk zabrał kwestię migracji, podkreślając zrozumienie problemu przez europejskich dyplomatów i podtrzymując możliwość autonomicznych decyzji Polski w tej materii.