Krztusiec i odra są ostrymi i zakaźnymi chorobami, które mogą prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych – informował portal. Według doniesień w tym roku zaobserwowano duży wzrost zakażeń obydwiema z nich. Krztusiec i Odra atakują. Lekarze alarmują o wzroście zachorowań.
Jak przekazał reporter FM Michał Dobrołowicz, od początku roku w Polsce wykryto 246 przypadków odry. Jest to 10 więcej niż w ubiegłym roku. Natomiast zakażeń krztuścem odnotowano ponad 8 tysięcy, co stanowi liczbę 16 razy większą niż przed rokiem.
Apelują więc do rodziców o szczepienie swoich dzieci. Pierwsza dawka preparatu jest podawana w 13. miesiącu życia, a druga po ukończeniu pięciu lat. W przypadku krztuśca konieczne jest przyjęcie przypominającej dawki szczepionki raz na dziesięć lat.
„Krztusiec dotyka nie tylko małych dzieci, ale także dorosłych. Na pewno zalecamy szczepienia tym osobom, które są w grupach ryzyka, czyli na przykład takim, które pracują z dziećmi, z młodzieżą, kobietom ciężarnym” – poinformowała RMF FM prof. Iwona Paradowska-Stankiewicz z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego.
Krztusiec i odra są bardzo zakaźnymi chorobami. Jakie grożą powikłania?
Krztusiec wywołują bakterie, które wnikają do tkanek, namnażają się i produkują toksynę prowadzącą do zapalenia gardła, stanów podgorączkowych, kataru i suchego kaszlu. Z czasem choroba przybiera niepokojącą formę w postaci napadów kaszlu kończącego się między innymi wymiotami i bezdechem.
Jak informował , powikłania krztuśca obejmują zapalenie płuc, encefalopatię (chorobę mózgu), drgawki, a nawet śmierć.
Natomiast wirus odry rozprzestrzenia się podczas kaszlu lub kichania oraz pozostaje aktywny i zakaźny w powietrzu przez kilka godzin. Objawy odry charakteryzują się wysypką, gorączką, kaszlem i katarrem.
Jak przestrzegał , najczęstszymi powikłaniami tej choroby są zapalenie ucha środkowego, zapalenie płuc, poinfekcyjne zapalenie mózgu oraz podostre stwardniające zapalenie mózgu (SSPE).