Obok błękitnego nieba, szczypta wiosennego hejtu

Obok błękitnego nieba, szczypta wiosennego hejtu

„`html

W ostatnich latach czas trwania wiosny jest na tyle krótki, że jedna z moich znajomych postanowiła nie kupować nowych wiosennych płaszczyków. Nie ma sensu śledzić mody w tym zakresie, a stare płaszcze, kupione dawno temu, rzadko kiedy są używane, co powoduje, że się nie niszczą. Z tego względu nawet podejście do strategii ubierania się jest już zarządzane kryteriami opłacalności.

Przemiany społeczne i polityczne

Eksplozja pragmatyzmu politycznego, który zastępuje politykę wartości, zaczęła się od najwyższych szczytów władzy. W przeszłości kontekst polityczny czy geopolityczny bywał brany pod uwagę jako wyjaśnienie niektórych zjawisk rynkowych. Obecnie polityka nie służy już wyłącznie do tłumaczenia zjawisk inwestycyjnych, ale stała się ich integralną częścią. Oczywiste stają się powiązania, takie jak te wpływające ostatnio na akcje przemysłu zbrojeniowego. Inne zależności można jedynie podejrzewać, ale są równie realne. Każda polityka to interes, co oznacza, że nawet przepisy o żywności tworzono z myślą o tym, by ktoś odniósł korzyść lub inny ich nie miał.

Teorie spiskowe a rzeczywistość

W spodziewanym spisku można dopatrzyć się więcej niż dotychczas, a w rzeczywistości powiązania polityczne coraz częściej okazują się prawdziwe. Może to prowadzić do refleksji, że prawdą są te historie, w które decydujemy się uwierzyć. Kapitalizm, który obecnie polega na zarabianiu pieniędzy wszędzie tam, gdzie można, jest nie tylko specyficzny dla niego, ale jest uniwersalny dla wszystkich systemów ustrojowych.

Kapitalizm a inne systemy

Jak wskazuje dyskusja w „Klubie +30”, kapitalizm to system, gdzie trzeba zebrać zyski tam, gdzie się pojawiają. Ten kapitalistyczny paradygmat obowiązuje w każdym ustroju – od kolonializmu po demokrację. Książka Martina Mereditha „Historia współczesnej Afryki”, którą czytam, doskonale to ilustruje. Bez względu na sytuację polityczną, zawsze celem były pieniądze.

Prawa kapitalizmu

Prawa kapitalizmu działają również w zakresie inicjatyw, które nominalnie mają na celu publiczne dobro. Większość działań marketingowych, podobnie jak marka osobista, wyceniane są przez rynek i przynoszą konkretne zyski. Nawet w przypadku deregulacji, zdarzają się inicjatywy, które w gruncie rzeczy dążą do osiągnięcia finansowego celu.

Hejt i jego znaczenie

Zastanawiając się nad dotychczasowymi przemyśleniami, można się zastanowić, czy przypadkiem nie wpisują się one w definicję hejtu. Mimo że moja krytyka wydaje się uzasadniona, czasy są takie, że dziś każde przeciwstawienie się może być odebrane jako atak. Niemniej, niezależnie od tego, czy mój felieton wywoła kontrowersje, czy nie, ja osobiście zamierzam kontynuować pisanie, nawet przy okazji wyjazdu do irackiego Kurdystanu, gdzie nowy perski rok świętowany jest 20 marca, co stanowi doskonały moment na przemyślenia o nowym początku.

„`