Myśliwce F-35 zostaną wyposażone w nowe niewykrywalne pociski do działań morskich

Myśliwce F-35 z nową bronią

Kontrakt dotyczy zamówienia przez Siły Powietrzne USA nowych pocisków JSM, wyprodukowanych przez norweską firmę zbrojeniową . Cała wartość kontraktu wynosi aż . Pentagon spodziewa się realizacji zamówienia do 31 sierpnia 2026 roku.

Umowa na oznacza pojawienie się po raz pierwszy nowej broni na amerykańskich myśliwcach A. Przede wszystkim mają zapewnić możliwości zwalczania wrogich okrętów. Może się to przydać w szczególności podczas misji na Pacyfiku i w scenariuszu obrony.

Pociski JSM po raz pierwszy na F-35 nie wyszczególnia ile dokładnie pocisków JSM otrzymają Siły Powietrzne USA. Wcześniej pojawiały się informacje, że amerykańskie lotnictwo może zakupić na samym początku , aby ostatecznie pozyskać ich aż 268.

Nie wiadomo też, kiedy dokładnie pierwsze pociski JSM osiągną operacyjność na F-35. Wiadomo, że dla Amerykanów są to pociski przejściowe, przed opracowaniem i przyjęciem ich najnowocześniejszych AGM-158C Long-Range Anti-Ship Missile (LRASM), których produkcja zaczęła się w 2023 roku.

W ich konstrukcji pomaga norweska armia, która potrzebowała nowoczesnego pocisku do samolotów, mogącego niszczyć cele nadwodne. W kolejce do zamówienia na JSM są jeszcze i .

Pocisk JSM to cichy niszczyciel Norweski JSM to modyfikacja pocisku Naval Strike Missile (NSM), przystosowana do wystrzeliwania z pokładów samolotów bojowych. Oprócz niszczenia okrętów może zostać wykorzystany do atakowania celów naziemnych.

  • Pocisk może się zmieścić w wewnętrznych zasobnikach tej wersji myśliwca.
  • Jednak JSM może być wystrzelany także przez inne samoloty jak Viper czy F-15E.

Pocisk JSM posiada nawigację inercyjną, wspomaganą przez oraz TERCOM. W tym ostatnim wykorzystuje wcześniej opracowaną mapę terenu, która jest porównywana z pomiarami dokonywanymi podczas lotu przez pokładowy wysokościomierz radarowy.

Pozwala to nie tylko zwiększyć dokładność, ale także , co utrudnia wykrycie pocisku. Przy tym pocisk posiada właściwości stealth.

  • JSM posiada także dwukierunkowe łącze danych, które pozwala na zmianę koordynatów celu w trakcie lotu.
  • Tuż przed uderzeniem pocisk wykorzystuje . W ten sposób nie może zostać zakłócony przez systemy walki elektronicznej.
  • Jeśli więc doleci blisko celu, jest niezwykle duża szansa, że go trafi.