Konfrontacja: Donald Trump i Kamala Harris rywalizują o zwycięstwo w kluczowych stanach USA [ANALIZA]
Według sondażu „The New York Timesa” i Siena College opublikowanego w sobotę Trump i Harris są praktycznie na równi wśród prawdopodobnych wyborców w Michigan — Harris ma poparcie ok. 48 proc. mieszkańców, a Trump 47 proc. W Wisconsin Harris prowadzi z Trumpem 49 proc. do 47 proc., a w Ohio Trump wyprzedza Harris — 50 proc. do 44 proc.
Niepokojący dla Europy aspekt zwycięstwa Donalda Trumpa.
Dwa sondaże Fox News opublikowane w piątek przedstawiające preferencję polityczne wyborców w Pensylwanii i Karolinie Północnej również wskazują, że obaj kandydaci będą mieć wynik na podobnym poziomie. Przewaga Harris nadal wynosi tam tylko cztery punkty procentowe, a biorąc pod uwagę wysoki margines błędu takich sondaży, nie jest to bezpieczna przewaga. Z kolei w Michigan przewaga Harris wzrosła z 1,7 do 2,7 p.p. po debacie, a w Karolinie Północnej nie odnotowano żadnych zmian.
Sobotni sondaż pojawił się zaledwie pięć dni po tym, jak sondaż NYT/Siena College wykazał, że Trump nieznacznie wyprzedza Harris w stanach Pasa Słonecznego: w Georgii, Arizonie i Karolinie Północnej. W sierpniu Harris miała przewagę w Arizonie i Karolinie Północnej, ale od tego czasu Trumpowi udało się zniwelować tę różnicę.
Demokraci walczą o utrzymanie większości
Jednocześnie według sondażu NYT/Siena trzech republikańskich pretendentów popieranych przez Trumpa pozostaje w tyle za demokratycznymi kandydatami w kluczowych wyścigach do Senatu w Wisconsin, Michigan i Ohio.
W Wisconsin 50 proc. prawdopodobnych wyborców stwierdziło, że zagłosuje na urzędującą demokratyczną senator Tammy Baldwin, w porównaniu z 43 proc., którzy poparli republikańskiego pretendenta Erica Hovde. W Michigan 47 proc. prawdopodobnych wyborców poparło demokratkę Elissę Slotkin, a 42 proc. republikanina Mike’a Rogersa w walce o wolne miejsce w Senacie. W Ohio 47 proc. wyborców stwierdziło, że zamierza głosować na w porównaniu z 43 proc., które stwierdziły, że zagłosują na pretendenta republikanina Berniego Moreno.
Demokraci stoją w obliczu trudnej walki o utrzymanie większości w Senacie, a zwycięstwo urzędującego demokratycznego senatora Sherroda Browna w Ohio i senatora Jona Testera w Montanie są postrzegane jako klucze do sukcesu partii w Senacie. Oba stany głosowały na Trumpa w 2020 r., a obecnie republikanin ma tam poparcie na poziomie 50 proc. w porównaniu do 44 proc. Harris.
Harris walczy o kluczowych wyborców
Najnowszym sondażom towarzyszy seria dramatycznych wydarzeń politycznych w USA — od wycofania się prezydenta Joego Bidena z wyścigu po próby zamachu na życie Donalda Trumpa. Na początku tego miesiąca Trump i Harris zmierzyli się również w napiętej debacie telewizyjnej, która została powszechnie uznana za zwycięstwo demokratki. Dziś wieczorem kandydaci na wiceprezydenta Tim Walz i J.D. Vance również zmierzą się podczas debaty.
Kamala Harris traci wpływowych wyborców. Demokratka ma problem w dwóch kluczowych kwestiach. Pomimo ostatnich sukcesów Kamali Harris, może ona przegrać walkę z Donaldem Trumpem o kluczowe grupy wyborców. Przykładowo demokratka straciła poparcie Niezaangażowanego Ruchu Narodowego — stowarzyszenia propalestyńskich aktywistów, które jest szczególnie wpływowe w stanie Michigan. W prawyborach Demokratów zmobilizowało ono ok. 700 tys. wyborców w całym kraju. W listopadzie ich głosy mogą mieć decydujące znaczenie, ponieważ Biden wygrał w Michigan tylko 150 tys. głosów. Także jedno z największych stowarzyszeń osób z branży transportowej i logistycznej Międzynarodowe Bractwo Kierowców (Teamsters) odwróciło się od Harris, co jest mocnym ciosem dla Demokratów.