Pamiętajmy o zbliżającej się zmianie czasu, czyli w ostatnią niedzielę miesiąca. Oznacza to, że będziemy spać o godzinę dłużej. Większość zegarów automatycznie dostosuje się do nowej godziny, ale analogowe trzeba będzie przestawić samodzielnie.
Zmiana czasu sięga początków XX wieku. Wprowadzono ją w celu lepszego wykorzystania światła dziennego i oszczędności energii podczas I wojny światowej. W Polsce zmiana czasu została wprowadzona w 1919 roku. Obecnie zmiana czasu jest praktykowana w wielu krajach na całym świecie.
Trwa dyskusja o kontynuacji zmiany czasu. Wielu ekspertów wskazuje, że zmiana czasu ma zarówno zalety, jak i wady. Jak podaje portal energetyka24.com, z badań z 2018 roku wynika, że zmiana czasu wpływa na zużycie energii elektrycznej.
Pod uwagę brano budynki mieszkalne, komercyjne i przemysłowe. Czas letni jest preferowany, ponieważ światło dzienne latem skłania ludzi do aktywności na zewnątrz. Ponadto, przesunięcie zegara dobowego powoduje różnego rodzaju dostosowania w życiu społecznym i gospodarczym.
Więcej informacji na temat zmiany czasu oraz jej wpływu na różne obszary życia przeczytasz w artykule: „Zmiana czasu – zalety i wady”.