Julian Assange wyjdzie na wolność. Założyciel WikiLeaks opuścił więzienie

Julian Assange wyjdzie na wolność. Założyciel WikiLeaks opuścił więzienie

Julian Assange wkrótce ma przyznać się do naruszenia amerykańskiego prawa oraz zarzutów szpiegostwa, co jest warunkiem umowy pomiędzy założycielem WikiLeaks a rządem USA. Oczekuje się, że Assange złoży oświadczenie w tym temacie przed sądem federalnym na wyspie Saipan w środę, 26 czerwca. W rezultacie przewiduje się, że będzie mógł opuścić więzienie w Wielkiej Brytanii i wrócić do Australii.

Przełom w sprawie Juliana Assange’a

Założyciel WikiLeaks ma złożyć oświadczenie, w którym przyznaje się do zarzucanego mu czynu, w środę przed sądem federalnym na wyspie Saipan – terytorium zależnym będącym częścią Marianów Północnych. Wyrok ma zapaść niezwłocznie po złożeniu zeznań. Assange odsiedział już 62 miesiące w brytyjskim więzieniu, a prokuratorzy nie wnioskują o dalsze pozbawienie wolności.

Assange opuścił więzienie Belmarsh w Wielkiej Brytanii w poniedziałek, po czym został zwolniony za kaucją przez brytyjski Najwyższy i po południu wsiadł na pokład samolotu – poinformowała Wikileaks w oświadczeniu opublikowanym na platformie mediów społecznościowych.

Finał sprawy Juliana Assange’a po 14 latach od pierwszych zarzutów

Julian Assange założył WikiLeaks w 2006 roku jako platformę do udostępniania materiałów demaskujących tajne działania potężnych organizacji, w tym rządów i korporacji. Portal zyskał międzynarodowe uznanie za ujawnienie operacji USA w Afganistanie i Iraku. Rząd USA uznał, że narusza to prawo oraz stwarza zagrożenie dla ludzkiego życia i bezpieczeństwa.

Cztery lata później, w 2010 roku, Szwecja wydała nakaz aresztowania Assange’a w związku ze śledztwem dotyczącym gwałtu. Osoba ta uciekła ze Szwecji do Wielkiej Brytanii. Najwyższy sąd Zjednoczonego Królestwa zezwolił na ekstradycję założyciela WikiLeaks do Szwecji w 2012 roku. Ekwador udzielił Assange’owi azylu, po tym, jak 52-latek znalazł schronienie w ambasadzie tego kraju w Londynie. W 2019 roku Ekwador odwołał status azylu, a na wniosek Departamentu Sprawiedliwości w Londynie aresztowano Juliana Assange’a.

Assange przez pewien czas przebywał w więzieniu Belmarsh, gdzie stawiano mu zarzuty związane z ekstradycją do Stanów Zjednoczonych i postawieniem go przed sądem amerykańskim. Obawiał się skazania na dożywocie w przypadku uznania winy.