Jak otrzymać zwrot kosztów za szybkie naprawy po nawałnicach, powodziach, tornadach, gradu i zalaniu domu? Ubezpieczyciel wskazuje drogę

Podczas nawałnicy zabezpiecz mienie. Jeśli musisz je szybko naprawić – zrób to. Ubezpieczyciel zwróci koszty niezbędnych prac. Jeśli to możliwe, fotografuj zniszczenia – radzi Polska Izba Ubezpieczeń.

W 2022 r. średnio połowa budynków w Polsce była ubezpieczona przed powodzią lub silnym wiatrem.

W związku z gwałtownymi burzami i ulewami, które w ostatnim czasie występują w Polsce, Państwowa Izba Ubezpieczeń wystosowała komunikat, w którym radzi, jak zgłosić szkodę spowodowaną przez trudne warunki pogodowe, oraz jak zabrać się za usuwanie skutków nawałnic. PIU przypomina, że w przypadku nawałnic powinno się zabezpieczyć mienie przed dalszym zniszczeniem.

„Jeśli do zabezpieczenia mienia musisz szybko wykonać naprawę – zrób to. Ubezpieczyciel zwróci koszty niezbędnych prac. Pamiętaj o zachowaniu rachunków za naprawy” – podkreślono.

Jeśli to możliwe, fotografuj uszkodzenia. Wystarczą zdjęcia telefonem komórkowym. „Możesz sprzątać dom i teren wokół domu, ale pozostaw zniszczone przedmioty w jednym miejscu, do czasu przybycia rzeczoznawcy ubezpieczyciela. Nie dokonuj remontów bez konsultacji z ubezpieczycielem” – przekazano.

Dodano, że należy niezwłocznie zgłosić szkodę ubezpieczycielowi. „Przez jego stronę www albo telefonicznie – numer znajdziesz na polisie, u swojego agenta lub na stronie ubezpieczyciela. Przed rozmową przygotuj numer polisy i konta bankowego. Poinformuj ubezpieczyciela o tym, co się dokładnie stało i o tym, czy zrobiłeś/-aś zdjęcia” – napisano w komunikacie.

Zaznaczono, że po zgłoszeniu szkody ubezpieczyciel przekaże dokładne informacje o dalszym postępowaniu. Dodatkowo, PIU przypomniało, jak przygotować się do przyszłych nawałnic. „Śledź prognozy pogody. Wypatruj zjawisk, które mogą zaszkodzić Twojemu mieniu – burz, ulewnych opadów, silnych wiatrów itd. Stosuj się do alertów RCB. Zabezpiecz rzeczy, które trzymasz na zewnątrz i które może porwać wiatr. Zamknij okna i drzwi. Odłącz od prądu urządzenia RTV. Upewnij się, że twój samochód nie znajduje się w zagłębieniu terenu lub pod drzewami. Jeżeli możesz, zostan w domu” – przekazano.

Dodano, że w przypadku, gdy „burza spotka cię poza domem, znajdź bezpieczne schronienie. Na drodze szybkiego ruchu zatrzymaj się w MOP lub na stacji benzynowej. Nie stawaj na poboczu lub pod wiaduktem. Regularnie wykonuj przeglądy domu. Szczególną uwagę zwracaj na dach, rynny i inne urządzenia, których zadaniem jest odprowadzanie wody. Sprawdź stan instalacji odgromowej. Nie zapominaj o bieżącym utrzymywaniu porządku na posesji” – radzi PIU.

„Sprawdź swoje ubezpieczenie, a jeżeli go nie masz – koniecznie je zakup. Zwróć uwagę na jego zakres i zadbaj, by obejmowało ono nie tylko mury i stałe elementy w domu, ale także ruchomości (np. duży sprzęt AGD, RTV, meble). Ustal odpowiednią sumę ubezpieczenia, która w skrajnym przypadku pozwoli ci odbudować dom lub kupić mieszkanie o podobnym standardzie. Pamiętaj, że wartość twojego mienia może rosnąć – uwzględnij to przy odnawianiu umowy ubezpieczenia” – napisano.

Jak przekazano w komunikacie, 73 proc. Polaków uważa, że zmiany klimatu dotyczą wszystkich w takim samym stopniu. Jako największe obawy związane z przyrodą respondenci uznali wystąpienie silnego wiatru i huraganu (75 proc), powodzi natomiast obawia się 48 proc. pytanych.

„71 proc. budynków jednorodzinnych jest ubezpieczonych od huraganu, a 63 proc. – od powodzi. W 2022 r. średnio połowa nieruchomości ogółem w Polsce była chroniona za pomocą ubezpieczenia przed skutkiem ryzyka katastroficznego, takiego jak powódź czy silny wiatr. Jak podano, „ubezpieczyciele w sytuacjach masowych szkód uruchamiają szybkie ścieżki likwidacji szkód. Kontaktują się z klientami na danym terenie i wysyłają mobilnych likwidatorów szkód, by jak najszybciej zebrali informacje potrzebne do wypłaty odszkodowania. Często też natychmiast wypłacają zaliczki, by pomóc finansowo poszkodowanym w najpilniejszych wydatkach” – przekazano.