Fundacja księdza zakupiła luksusową willę za milion złotych. Audyt wykazał pozytywne wyniki

W 2022 r. założona przez Ks. Mirosława Matusznego (proboszcza parafii w Snopkowie pod Lublinem) fundacja „Pod Damaszkiem” otrzymała z Ministerstwa Edukacji i Nauki dotację w wysokości miliona złotych na zakup lokalu. Szefem resortu był wówczas Przemysław Czarnek, a dotacje na zakup nieruchomości przez organizacje samorządowe zyskały potoczną nazwę „willa+”.

Z kolei prezeską fundacji „Pod Damaszkiem” jest Justyna Dusza, która w ubiegłym roku była również asystentką ówczesnego prezesa kopalni węgla Bogdanka. Fundacja pod koniec 2022 r. kupiła 88-metrowy lokal w Apartamentach Sowińskiego w Lublinie, by otworzyć tam „Akademię Prawdy, Dobra i Piękna” i prowadzić m.in. korepetycje oraz szkolenia dla nauczycieli. Jak podaje TVN24, przeprowadzony w kwietniu na zlecenie resortu edukacji audyt wykazał, że fundacja nie potrafiła udowodnić, że organizowała tam jakiekolwiek zajęcia.

Te ruszyły po zakończeniu audytu, a, zgodnie z założeniami, miały rozpocząć się jeszcze na początku tego roku. Fundacja podaje na swojej stronie, że organizuje konsultacje m.in. z chemii, języka polskiego dla obcokrajowców i angielskiego. Takich zajęć do czerwca miało odbyć się ok. 40.

„W opinii audytorów Fundacja „Pod Damaszkiem” dokonała również złego, nieracjonalnego wyboru nieruchomości – jej mieszcząca się w przedziale wyższej półki cenowej w Lublinie, a zgodnie z umową, którą zawarła z ministerstwem, powinna była nabyć nieruchomość „niezbędną do prowadzenia zajęć edukacyjnych”. Kontrolerzy wskazali, że fundacja szukała nieruchomości w nowoczesnym budownictwie i o wysokim standardzie” – czytamy na tvn24.pl.

„Willa plus”. Ks. Mirosław Matuszny: Zastosowaliśmy się do wszystkich oczekiwań resortu

„Nabyty w stanie deweloperskim lokal wykończyliśmy nakładem własnym, wziąłem na ten cel kredyt, oraz przy wsparciu prywatnych darczyńców, wśród których nie było ani ludzi powiązanych z byłą lub obecną władzą. Złożyliśmy w terminie sprawozdanie do MEN, wyjaśniliśmy wszystkie kwestie, o które pytało ministerstwo, zastosowaliśmy się do wszystkich oczekiwań resortu. W styczniu zainaugurowaliśmy Akademię Prawdy, Dobra i Piękna im. św. Ojca Pio – komentował w rozmowie z portalem ks. Mirosław Matuszny.

Jak tłumaczył, „niższe koszty lokali z rynku wtórnego na Starym Mieście to wielokrotnie wyższe koszty adaptacji i remontu, a niekiedy w ogóle brak możliwości dostosowania do potrzeb lokalu na cele edukacyjne”. TVN24 wskazuje, że ks. Mirosław Matuszny sympatyzuje z Konfederacją i ma antyunijne poglądy. W publicznych wypowiedziach w sposób obrazoburczy mówił o osobach homoseksualnych. W maju został skazany nieprawomocnym wyrokiem za pomówienie ministry ds. równości Katarzyny Kotuli, którą porównał do faszystów.

Na razie nie wiadomo, czy w związku z opóźnieniem w organizacji zajęć fundacja poniesie jakiekolwiek konsekwencje ze strony Ministerstwa Edukacji Narodowej.