Fed zmniejsza stopy procentowe, co było spodziewane, jednak prognozy dostarczyły niespodzianek

„`html
Decyzja Fedu Zgodna z Oczekiwaniami Rynku
Federalna Rezerwa Stanów Zjednoczonych zdecydowała o stopniowym obniżeniu stóp procentowych, co było przewidywane przez analityków. Od września, główna stopa procentowa łącznie spadła o 100 punktów bazowych. Na chwilę obecną, rynek nie oczekuje kolejnych obniżek podczas posiedzenia zaplanowanego na 29 stycznia.
Reakcja na Wzrost Inflacji
Mimo listopadowego wzrostu inflacji PCE oraz CPI, Fed kontynuuje politykę obniżania stóp. Ekonomiści PKO BP podkreślają, że choć inflacja bazowa wynosi obecnie 3,3%, warunki na rynku pracy pozostają stabilne, a oczekiwania inflacyjne zostały zakotwiczone. „Aktywność gospodarcza wciąż rośnie w solidnym tempie, a postęp inflacji zbliża się do celu Komitetu na poziomie 2%,” zawarto w komunikacie po posiedzeniu FOMC.
Dodano, że „kolejne decyzje będą uzależnione od napływających danych”. Nie wszyscy członkowie FOMC poparli obniżkę stóp – Beth M. Hammack, przewodnicząca oddziału Fed w Cleveland, była przeciwnikiem tej decyzji.
Wyznaczenie Nowej Prognozy Stóp Procentowych
W środę przedstawiono nowe prognozy makroekonomiczne FOMC, które wskazują na możliwe obniżki stóp procentowych w 2025 roku o 50 punktów bazowych. To mniej niż prognozowane we wrześniu obniżki o 100 pb. Zmniejszenie tempa obniżek można tłumaczyć scenariuszem „miękkiego lądowania” amerykańskiej gospodarki.
Przewidywania Gospodarcze na 2025 Rok
- Spodziewany jest wzrost gospodarczy o 2,8% w III kwartale i 2,2% w IV kwartale, z prognozami wskazującymi na ok. 2% wzrost w kolejnych okresach.
- Prognoza inflacji konsumenckiej i bazowej PCE na 2025 rok wzrosła do 2,5%.
- Prognozy dla 2024 roku wskazują na nieco wyższą inflację PCE i wzrost niż wcześniej zakładano, ale niższą stopę bezrobocia.
Wpływ Polityki Administracyjnej
Ryzykiem dla prognoz wzrostu gospodarczego oraz potencjalnym czynnikiem proinflacyjnym są działania przyszłej administracji USA. Luzacka polityka fiskalna oraz ewentualne zaostrzenie polityki celnej przez Donalda Trumpa mogą wpłynąć na decyzje FOMC dotyczące kolejnych obniżek.
Publikacja nowych prognoz, sugerujących wolniejsze tempo luzowania polityki pieniężnej w 2025 roku, wywołała wzrost niepokoju na giełdzie oraz wzrost rentowności amerykańskich obligacji skarbowych. Decyzje Fedu przyczyniły się również do umocnienia dolara w stosunku do euro.
„`