Czy Wigilia będzie dniem wolnym od pracy? Projekt ustawy oczekuje w sejmowej kolejce
Prace nad dniem wolnym w Wigilię Świąt Bożego Narodzenia nadal trwają. Projekt Lewicy trafił pod koniec października do Sejmu. Od tamtej pory nie milkną dyskusje wśród polityków. Pojawiły się również propozycje dotyczące usunięcia jednego z innych dni wolnych w zamian za wolną Wigilię. Na jakim etapie legislacji jest projekt?
W piątek 25 października do Sejmu trafił poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o dniach wolnych od pracy oraz niektórych innych ustaw (druk nr 777) autorstwa Lewicy. Zgodnie z jego treścią proponuje się ustanowienie dnia wolnego 24 grudnia w Wigilię Świąt Bożego Narodzenia.
Projekt został skierowany do dwóch komisji. Jak wynika z opisu zawartego w projekcie: „Dla części pracowników dzień ten jest dniem wolnym lub praca świadczona jest w ograniczonym zakresie, ponieważ pracodawcy często sami ustalają ten dzień wolnym lub pracownicy już na etapie ustalania planów urlopowych decydują się na wzięcie tego dnia urlopu wypoczynkowego, aby mieć czas na przygotowania wieczornej kolacji wigilijnej”. Projektodawcy zaznaczają, że Wigilia jest dniem wolnym w Bułgarii, na Cyprze, w Czechach, Danii, Estonii, Finlandii, Irlandii, Litwie, Łotwie, Słowacji, oraz na Węgrzech.
Pierwsze czytanie projektu na posiedzeniu Sejmu odbyło się w piątek 8 listopada. Wówczas został on skierowany do Komisji Gospodarki i Rozwoju oraz Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.
Wolna Wigilia kosztem innego dnia ustawowo wolnego od pracy? W ciągu całego roku w Polsce obowiązuje 13 dni ustawowo wolnych od pracy (oprócz niedziel). Obecnie można spotkać się z propozycjami, zgodnie z którymi uczynienie Wigilii Świąt Bożego Narodzenia dniem wolnym miałoby zostać obarczone zrezygnowaniem z innego dnia wolnego. W ten sposób liczba dni ustawowo wolnych od pracy miałaby pozostać taka sama.
Zgodnie z propozycjami, w zamian za wolną Wigilię dniem wolnym mógłby przestać być Święto Trzech Króli lub Święto 1 Maja (Święto Pracy). Prezydent Andrzej Duda oznajmił w Radiu Zet, że zgadza się z pomysłem Lewicy i podpisałby rzeczoną ustawę. Z kolei minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, również w rozmowie z Radiem Zet, nie sprzeciwiła się ustanowieniu Wigilii dniem wolnym.
Szefowa resortu wspomniała jednak, że każdy dzień wolny może być równoznaczny z kosztem dla gospodarki wynoszącym od 6 do 8 mld złotych. Zasugerowała również, by zastanowić się nad innymi dniami wolnymi, które nie są konieczne. – „Tak, ale zastanówmy się, czy gdzieś nie ma innych dni wolnych, które akurat nie są konieczne, bo są też koszty gospodarcze (wolnego dnia), które musimy mieć na uwadze” – komentowała.
Wigilia wolna od pracy jeszcze w tym roku? Marszałek Sejmu ma wątpliwości. W środę 6 listopada na konferencji prasowej poprzedzającej posiedzenie Sejmu Szymon Hołownia wypowiedział się na temat proponowanych zmian. Marszałek Sejmu zdaje sobie sprawę z tego, że społeczeństwo oczekuje wprowadzenia dnia wolnego w Wigilię, jednak ma wątpliwości co do tego, czy powinno się to odbyć jeszcze w tym roku. – „Mam tylko wątpliwości czy to trzeba robić w tym roku, kiedy mnóstwo maszyn takich jak handel, urzędy – my też mamy już zaplanowaną pracę na te dni – nagle będzie musiało wszystko zmieniać, bo się za miesiąc, jak prezydent to podpisze, okaże, że jednak Wigilia jest wolna” – mówił Hołownia.