Andrzej Duda spowodował kontrowersje. Został oskarżony o „prowokację”. Polskiego dyplomatę wezwano do wyjaśnień.

Andrzej Duda spowodował kontrowersje. Został oskarżony o "prowokację". Polskiego dyplomatę wezwano do wyjaśnień.

„`html

Protest Azerbejdżanu podczas wizyty prezydenta Polski

W czwartek, 28 listopada, polski dyplomata spotkał się z przedstawicielami Azerbejdżanu. Ministerstwo poinformowało, że podczas tej wizyty przekazano sprzeciw wobec działań na granicy Armeńsko-Azerbejdżańskiej, „w pobliżu wciąż okupowanej przez Ormian wsi Kerki”. W tej sytuacji resort stwierdził, że prezydent Polski Andrzej Duda brał udział w „antyazerbejdżańskiej” akcji.

Ocena wizyty Dudy

Wizyta Andrzeja Dudy w Armenii, która zakończyła się 27 listopada, nie została dobrze odebrana przez Azerbejdżan. Określono ją jako „niekorzystną dla rozwoju relacji z Polską”. Podkreślono, że takie działania mogą zagrażać bezpieczeństwu regionu.

Historia i kontekst konfliktu

Konflikt między Armenią a Azerbejdżanem trwa od lat 90. XX wieku. Oba kraje uzyskały niepodległość po upadku Związku Radzieckiego, co rozpoczęło walkę o kontrolę nad spornymi terenami.

Proces pokojowy i nadzieje na przyszłość

Podczas trzydniowej wizyty w Armenii omówiono również kwestie relacji między Armenią a Azerbejdżanem. Szef Polityki Międzynarodowej w Kancelarii Prezydenta, Mieszko Pawlak, mówił: „Proces pokojowy między Armenią a Azerbejdżanem trwa i mamy nadzieję, że wkrotce osiągnie pomyślne zakończenie. Dwa tygodnie wcześniej prezydent Duda gościł w Baku na konferencji COP29, gdzie również poruszane były tematy relacji armeńsko-azerbejdżańskich oraz proces pokojowy. Teraz nadszedł czas na dalsze działania.”

„`