– powiedział wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka. W podobnym tonie wypowiadała się prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NGOŚiGW). – – przekazała Dorota Zawadzka-Stępniak.
– Zmierzamy w nowym programie, aby magazynowanie energii było obligatoryjne, od ustalonej daty przyłączenia instalacji fotowoltaicznej i magazynu energii – przekazała Zawadzka-Stępniak. Dodała, że zachowany ma zostać dotychczasowy mechanizm wsparcia.
W ostatniej edycji programu nowością były też dotacje do pomp ciepła i kolektorów słonecznych. Wybór tych komponentów nie był obligatoryjny; im szersza w zakresie była inwestycja, tym wyższe było wsparcie z Funduszu, maksymalnie do 58 tys. zł.
Kiedy będzie można się spodziewać przyjęcia nowelizacji ustawy o OZE? – Myślę, że tuż – przekazał Motyka. Proces konsultacyjny projektu ma potrwać do 25 czerwca. nie byłyby rewolucyjnym pomysłem – .
Jak podał money.pl, według danych Niemieckiego Stowarzyszenia Branży Solarnej magazyny energii montowane w niemieckich domach i mieszkaniach mają obecnie pojemność rzędu 8,3 GWh. Polskę również czeka przyspieszenie w tej kwestii. – – powiedział w rozmowie z portalem Maciej Borowiak, prezes zarządu Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej Polska PV (SBF PV).
Jednak żeby magazyny energii spotkały się z tak dużym zainteresowaniem prosumentów, jak w Niemczech, potrzebne są – uważa ekspert. – Obecnie moc magazynu energii nie może być większa niż moc inwertera, czyli falownika w instalacji fotowoltaicznej. W efekcie sumaryczna moc instalacji fotowoltaicznej i magazynu energii nie może być większa niż moc przyłącza sieciowego. – wyjaśnił Borowiak.
Jak mówi, przepisy, które miały zmienić tę sytuację, są gotowe od blisko pół roku, ale wciąż czekają na wdrożenie. Zgodnie z nimi moc magazynu i fotowoltaiki miałaby już się nie sumować.
Szefowa NFOŚiGW przekazała, że tak, jak w poprzednich edycjach, dofinansowanie uzyskać będzie można na inwestycje zakończone, czyli zakupione po 1 stycznia 2021 r. i przyłączone w systemie rozliczenia net-billing.
W ostatniej edycji programu, czyli w „Moim Prądzie” 5.0, złożono ponad 88,5 tys. wniosków o dotację do zakupu paneli fotowoltaicznych; 4,1 tys. wniosków o dotację do systemów zarządzania energią; ponad 5,4 tys. wniosków o dotację do magazynów ciepła; blisko 10 tys. wniosków o dotację do magazynów energii; ponad 15,7 tys. wniosków o dotację do kupna pompy ciepła i 163 wnioski o dotację do kolektorów słonecznych.