O losie aresztu Dariusza Mateckiego zadecydowała Prokuratura Krajowa – znamy decyzję

„`html
Decyzja prokuratury dotycząca Dariusza Mateckiego
Wiceprezes Sądu Rejonowego dla Warszawy-Mokotowa, Agata Pomianowska, poinformowała o decyzji Prokuratury Krajowej w Warszawie w sprawie przedłużenia środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania wobec Dariusza Mateckiego. Zaznaczyła, że 29 kwietnia na podstawie art. 17 par. 1 pkt. 9 kodeksu postępowania karnego, związanego z brakiem skargi uprawnionego oskarżyciela, sąd zastosował właściwą procedurę prawną. Wcześniej prokuratura zapowiedziała, że sąd rozpatrzy jej wniosek o przedłużenie aresztu, jeśli nie zostanie złożone poręczenie majątkowe.
Reakcje i stanowisko Dariusza Mateckiego
Dariusz Matecki publicznie odniósł się do sytuacji, informując na platformie X, że obecne działania uniemożliwiają mu opłacanie rachunków oraz zamawianie produktów dla dziecka. Wyraził też frustrację z powodu braku możliwości założenia nowego konta w innym banku. Poseł podkreślił, że obowiązuje w Polsce domniemanie niewinności i przypomniał, iż nie został skazany, a pełni funkcję posła na Sejm RP. Zapowiedział też złożenie skargi do KNF.
Odpowiedź prokuratury
Rzecznik Prokuratury Krajowej podczas konferencji prasowej wyjaśnił, że wydano postanowienie o zabezpieczeniu majątkowym w celu zapewnienia ewentualnych przyszłych kar lub obowiązku naprawienia szkody. Zapewnił, że takie działanie jest standardowe w podobnych sprawach. Prokurator Przemysław Nowak zaznaczył też, że Dariusz Matecki miał możliwość złożenia zażalenia na tę decyzję i według jego wiedzy takie zażalenie prawdopodobnie zostało złożone.
Wyjście Dariusza Mateckiego na wolność
23 kwietnia Sąd Okręgowy w Warszawie zdecydował, że Dariusz Matecki może opuścić areszt po wpłaceniu poręczenia majątkowego w wysokości pół miliona złotych. Wymagana kwota została wpłacona jeszcze tego samego dnia i poseł Prawa i Sprawiedliwości opuścił areszt. Określił sytuację jako „areszt wydobywczy” i stwierdził, że motywy działań wobec niego miały charakter politycznej zemsty. Wskazał także na śmierć Barbary Skrzypek oraz ojca Marcina Romanowskiego w kontekście tych wydarzeń. Ujawnił, że poręczenie majątkowe zostało wpłacone przez jego przyjaciela mieszkającego w Szwecji, będącego polskim przedsiębiorcą.
Zarzuty postawione Mateckiemu
Dariusz Matecki został zatrzymany przez funkcjonariuszy ABW 7 marca. Prokuratura postawiła mu kilka zarzutów, z których cztery dotyczą Funduszu Sprawiedliwości. Według śledczych miał on uzyskać korzyści majątkowe i nienależycie wykorzystywać powierzonych środków. Prokuratura zarzuca także politykowi uzyskanie świadczeń z Lasów Państwowych w łącznej kwocie ponad 480 tysięcy złotych, mimo że praca nie była faktycznie wykonywana. Dariusz Matecki nie przyznał się do żadnych zarzucanych mu czynów.
„`