Jakie są rzeczywiste zasoby węgla kamiennego w Polsce? Wyjaśnienia rządowe dotyczące danych

Jakie są rzeczywiste zasoby węgla kamiennego w Polsce? Wyjaśnienia rządowe dotyczące danych

„`html

Czy Polska posiada znaczące zasoby węgla kamiennego?

W Polsce termin „zasoby przemysłowe” węgla kamiennego to często omawiane zagadnienie. W mediach często mówi się o 4 miliardach ton tego surowca. Aby jednak zrozumieć rzeczywisty potencjał tych zasobów, warto poznać terminologię geologiczną. Zasoby geologiczne węgla kamiennego w Polsce wynoszą około 77 miliardów ton. Jednak ta liczba nie odnosi się do ilości możliwej do wydobycia.

Geologiczne zasoby bilansowe to ich część, która wynosi około 65 miliardów ton, podczas gdy zasoby przemysłowe są jeszcze mniejszą częścią tego zestawienia i wynoszą ponad 4 miliardy ton. Najmniejsze, ale najbliżej obrazujące potencjał wydobywczy, są zasoby operatywne. Ich eksploatacja jest obecnie technicznie możliwa i potencjalnie ekonomicznie opłacalna.

Rzeczywistość zasobów operatywnych

W aktywnych kopalniach zasoby operatywne, odpowiadające kategorii reserves w międzynarodowej klasyfikacji, sięgają kilkuset milionów ton. Wpływa na to gotowa infrastruktura i systemy wentylacji. Jednak koszty wydobycia, zwłaszcza na Śląsku, mogą być przeszkodą w konkurencyjności cenowej z importowanym węglem.

Przy głębokościach wydobycia na poziomie 900-1200 metrów koszty mogą znacząco wzrosnąć, co stoi w sprzeczności z możliwością konkurowania cenowego na międzynarodowych rynkach.

Kontrowersje wokół koncesji

Kwestie koncesji towarowych w Polsce również budzą wiele emocji. Jedna z takich sytuacji ma miejsce w przypadku kopalni KWK Borynia JSW, której koncesja wygasa pod koniec roku. Jeśli otrzymane zostaną wszystkie wymagane dokumenty, w tym decyzja środowiskowa od Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach, przedłużenie jest prawdopodobne.

Niepewna przyszłość koncesji

W ubiegłym roku polski rząd zaskarżył wyrok Trybunału Arbitrażowego dotyczący braku udzielenia koncesji GreenX Metals na Lubelszczyźnie. Z kolei decyzja na temat rozpoznania złoża Dębieńsko 1 przez Silesian Coal International napotyka na trudności proceduralne i techniczne.

Możliwości zasobowe na Lubelszczyźnie

Inwestorzy zagraniczni wciąż szukają okazji na eksploatację złożonych zasobów w Polsce. Spółki krajowe i zagraniczne są równoprawne w staraniach o koncesje, co wynika z międzynarodowych zobowiązań Polski, w tym przynależności do OECD.

Silesian Coal składając odwołanie od decyzji odmownej zadeklarowało, że zamierza badać złoże Dębieńsko poprzez odwierty z powierzchni – nowa metoda, która może być przedmiotem nowego postępowania koncesyjnego.

Zasoby metali ziem rzadkich w Polsce

Mimo badań, w Polsce do tej pory nie udokumentowano żadnych złóż kopalin będących źródłem pierwiastków ziem rzadkich. Chociaż pewne koncentracje takich minerałów są znane, ich eksploatacja nie jest obecnie opłacalna.

Złoża metali ziem rzadkich na Dolnym Śląsku

Opolno Zdrój oraz masyw Tajna na Dolnym Śląsku to jedne z miejsc, gdzie znane są koncentracje minerałów zawierających metale ziem rzadkich. Jednakże koncentracje te są niewielkie i nie przekładają się na możliwość ekonomicznej eksploatacji.

Podobnie, badania prowadzone w kopalniach węgla kamiennego w regionach Dolnego i Górnego Śląska wykazały zbyt małe koncentracje, a techniczne możliwości odzysku pierwiastków wciąż pozostają nieopłacalne.

Polska surowcowa polityka

Zaktualizowana polityka surowcowa Polski wymaga zrealizowania kilku kluczowych działań i musi być zgodna z nowymi unijnymi regulacjami dotyczącymi surowców krytycznych. Wśród tych działek należy określić pola regulacyjne, ramy współpracy międzynarodowej i instrumenty wdrażania strategii surowcowej.

„`