Dziwię się, że takie zatrzymanie miało miejsce, bo można było to przeprowadzić w sposób mniej siłowy – ocenił w rozmowie z dziennikarzami adwokat polityka, wskazując na fakt, że były wiceminister sprawiedliwości deklarował współpracę z organami ścigania.
Mecenas Bartosz Lewandowski, w komunikacie w mediach społecznościowych, wskazał na zaangażowanie polityczne prokuratorów, którzy mają rozpatrywać sprawę Marcina Romanowskiego. „Wnioski dotyczące pięciu prokuratorów wchodzących w skład Zespołu Śledczego nr 2 w Prokuraturze Krajowej” – przekazał mecenas.
Według pełnomocnika Marcina Romanowskiego zgromadzone materiały wskazują, że dwóch z prokuratorów było sygnatariuszami publicznych apeli krytycznych wobec działalności poprzedniego kierownictwa Ministerstwa Sprawiedliwości i poprzedniego rządu, a w stosunku do trzech prokuratorów poprzedni prokurator generalny Zbigniew Ziobro wydawał w 2016 roku decyzje personalne niekorzystne dla nich. „Prokuratorzy ci zostali natychmiast awansowani osobiście przez Adama Bodnara, oponenta politycznego poprzedniego kierownictwa Ministerstwa Sprawiedliwości na wniosek »pełniącego obowiązki Jacka Bilewicza« w nielegalnej procedurze” – podkreślił mecenas w wpisie w mediach społecznościowych.
Adwokat Marcina Romanowskiego domaga się wyłączenia prokuratorów. Jeden z wniosków dotyczy Dariusza Korneluka. Bartosz Lewandowski dodał, że jeden prokurator brał udział w czynności, w trakcie której doszło do siłowego wejścia do domu poprzedniego Ministra Sprawiedliwości pod jego nieobecność, „po uprzednim rozwaleniu drzwi i zaklejeniu kamer monitoringu, co rażąco naruszało zasady przeprowadzenia tego rodzaju czynności i było nieproporcjonalne”.
„Wszystkie te okoliczności wskazują na uzasadnione podstawy, że prowadzone przez prokuratorów śledztwo obejmujące przecież swym zakresem czyny mające być rzekomo popełnione przez poprzedniego Ministra Sprawiedliwości i poprzednie kierownictwo nie będzie prowadzone bezstronnie” – zaznaczył mecenas.
Dodatkowo adwokat Marcina Romanowskiego zawnioskował o wyłączenie Dariusza Korneluka od rozpoznania wniosków o wyłączenie pięciu prokuratorów „z uwagi na brak jego bezstronności”. „Wynika on nie tylko z licznych wypowiedzi publicznych przesądzających de facto sprawstwo i winę Marcina Romanowskiego, ale także z faktu wydania przez Zbigniewa Ziobrę decyzji kadrowych, które były przez niego oceniane jako niekorzystne, jak również przynależności do Stowarzyszenia Lex Super Omnia, które zajmowało jednoznacznie krytyczne stanowisko wobec obozu politycznego Marcina Romanowskiego.
„Dodatkowym argumentem jest fakt wadliwości »powołania« Dariusza Korneluka” – zaznaczył adwokat.
Zatrzymanie Marcina Romanowskiego przez ABW. Pełnomocnik zabrał głos Poseł Suwerennej Polski Marcin Romanowski został zatrzymany w poniedziałek przez ABW. Informacja potwierdzona została przez Prokuraturę Krajową. – Prokurator podpisał postanowienie o postawieniu zarzutów oraz postanowienie o zatrzymaniu i doprowadzeniu Marcina Romanowskiego do prokuratury. Dzisiaj zostało to zrealizowane i poseł został zatrzymany. Zostanie również doprowadzony do prokuratury w celu przeprowadzenia z nim czynności w charakterze podejrzanego – podkreślili śledczy na konferencji.
Adwokat Marcina Romanowskiego zaznaczył wcześniej w rozmowie z dziennikarzami, że funkcjonariusze ABW nie zabezpieczyli w poniedziałek żadnych materiałów w mieszkaniu posła. Pan poseł odmówił podpisania protokołu i oświadczył, że to zatrzymanie jest bezprawne – opisał Bartosz Lewandowski. Dziwię się, że takie zatrzymanie miało miejsce, bo można było to przeprowadzić w sposób mniej siłowy – dodał adwokat, wskazując na fakt, że były wiceminister sprawiedliwości deklarował współpracę z organami ścigania.
W piątek Sejm podjął decyzję o uchyleniu immunitetu Marcina Romanowskiego i zarekomendował jego zatrzymanie oraz tymczasowe aresztowanie. Wcześniej prokuratura przedstawiła wobec byłego wiceministra sprawiedliwości 11 zarzutów, w tym jeden dotyczący udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.