Choć nie raz ją widzieliśmy, barwna tęcza, zwłaszcza o intensywnych kolorach, wciąż potrafi zachwycać. Jeśli nam się uda, możemy zobaczyć wszystkie siedem kolorów, tradycyjnie określanych jako: czerwony, pomarańczowy, żółty, zielony, niebieski, indygo i fioletowy.
Zazwyczaj wypatrujemy jej, gdy za oknem pada deszcz i jednocześnie świeci Słońce, ale tęczę zobaczymy również np. we mgle powstałej przy wodospadach lub urządzeniach wyrzucających wodę (okręty strażackie, wozy strażackie, kurtyny i bramki wodne).
Czy jednak może zdarzyć się tak, że tęcza straci wszystkie kolory i będzie biała jak śnieg? Dostępne w internecie zdjęcia zdają się to potwierdzać. W weekend biała tęcza widoczna była na Wybrzeżu, w Niechorzu.
Jak powstaje biała tęcza? Musicie przyznać, że choć pozbawiona kolorów, biała tęcza również wygląda niezwykle efektownie. Zjawisko nosi również nazwę „tęczy we mgle”, co powinno rzucić nieco światła na jej powstawanie.
W zasadzie, ale na kroplach tworzących mgłę. Trzeba jednak zaznaczyć, że jest ona widoczna niezbyt często. Aby można było ją zaobserwować, promienie słoneczne muszą padać pod małym kątem, co najczęściej oznacza, że Słońce musi znajdować się nisko nad horyzontem, po przeciwnej stronie obserwatora.
Wówczas tuż nad powierzchnią lądu lub zbiornika wodnego możemy zaobserwować wystąpienie mgły radiacyjnej lub z parowania. Biała mgła jest trudniejsza do zaobserwowania ze względu na brak wyraźnych kolorów, choć wbrew nazwie nie jest do końca biała. Jeśli się dobrze przyjrzymy, zauważymy nieco wyblakłe kolory (przewaga czerwieni) na zewnątrz łuku. Jej barwa spowodowana jest wielkością kropelek mgły, w których nie występuje wyraźna dyfrakcja kolorów światła.
Atmosfera jest pełna niezwykłych zjawisk
Nawet jeśli jesteś osobą twardo stąpającą po ziemi, warto czasem pozwolić sobie na chodzenie z głową w chmurach. Atmosfera potrafi być źródłem niezwykłych zjawisk. Gdy jesteśmy w górach, niezłego stracha może nam napędzić pojawienie się . Gdy wypoczywamy nad morzem, przy odrobinie szczęścia możemy zobaczyć nawet . Nie mówiąc już o licznych chmurach, które przybierają fantazyjne kształty.
- Co myślisz o Geekweeka? Twoje zdanie ma dla nas znaczenie.
i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage – polub i komentuj tam nasze artykuły!