Zdalna operacja medyczna: Lekarz z Rzymu operuje pacjenta w Pekinie

Chińscy lekarze przeprowadzili właśnie operację, której wcześniej spodziewalibyśmy się raczej w filmie science-fiction, a nie w rzeczywistości. Zespół pod przewodnictwem Zhanga Xu, wybitnego naukowca z Chińskiej Akademii Nauk (CAS) i dyrektora oddziału urologii w Trzecim Centrum Medycznym Szpitala Ogólnego Armii Ludowo-Wyzwolonej (PLA), przeprowadził operację jednocześnie w Rzymie i Pekinie.

A mówiąc precyzyjniej, Telechirurgia, o której tu mówimy, to według ekspertów przyszłość medycyny. Teoretycznie pozwala lekarzom dzielić się swoimi umiejętnościami z pacjentami z najodleglejszych zakątków świata, bez konieczności pokonywania dzielących ich odległości. W przyszłości pewnie trzeba będzie leczyć astronautów, którzy zamieszkają w koloniach na Księżycu czy Marsie, a zdalna chirurgia wydaje się tu oczywistym rozwiązaniem.

Przypomnijmy tylko, że komunikacja to podstawa. Nie zapominajmy również o.

Mówiąc krótko, dzięki tej nowej technologii najnowocześniejsza wiedza medyczna będzie dostępna wszędzie tam, gdzie jest potrzebna, potencjalnie ratując życie niezliczonej liczbie osób w sytuacjach krytycznych.

Tym razem obyło się jednak bez jakichkolwiek przeszkód i jak przekonuje Zhanga Xu, chociaż od pacjenta dzieliło go ponad 8100 km, cały proces przebiegł sprawnie i przypominał tradycyjny zabieg. „Dla mnie było to prawdziwie historyczne przeżycie, historyczny moment. Fakt, że udało mu się tego dokonać w Rzymie, bardzo, bardzo nas cieszy. Tak tworzy się historia medycyny.”

Pomyslnie przeprowadzona operacja z użyciem robota to krok na miarę transformacji, ukazujący potencjal przyszłych zastosowań zarówno w kontekście cywilnym, jak i wojskowym.

A że naukowcy mieli już okazję sprawdzić to pierwsze zastosowanie. Co ciekawe,. Od tego czasu przeprowadzono kilka podobnych zabiegów, ale żadna nie wykraczała poza terytorium Państwa Środka.