Nowość 2520 zł ekstra Dodatek do renty socjalnej od stycznia.
2520 zł ekstra Podwyżki Szczecin podnosi opłatę za żłobek. Ale rodzice zapłacą tylko za posiłki
System emerytalny Rekordowa emerytura z ZUS. Niewyobrażalna kwota Druga waloryzacja Co z wrześniową waloryzacją emerytur i rent? Rząd postanowił
Ceny prądu Minister o obniżce rachunków za prąd. Kiedy można na nią liczyć
Ponad połowa doświadcza mobbingu więcej niż cotygodniowo Raport przygotowany przez Antal i Dobrą Fundację uchwycił niepokojący obraz polskich miejsc pracy. „Aż 93 proc. respondentów wskazuje, że przynajmniej raz w swoim miejscu pracy doświadczyło sytuacji, którą można by uznać za zachowanie mobbingowe” – podkreśliła „GW”. „Co więcej, prawie co drugi ankietowany twierdzi, że przynajmniej raz w tygodniu spotyka się z takimi zachowaniami. Ponad połowa z kolei doświadcza mobbingu częściej niż raz w tygodniu” – czytamy w tekście. Pracownicy, którzy doświadczają mobbingu, najczęściej skarżą się na ignorowanie swojej obecności przez mobbera. „Większość mobberów to osoby postawione wyżej w pracowniczej hierarchii – przełożony lub szef. A to sprawia, że w obawie o swoje miejsce pracy wolimy siedzieć cicho” – poinformowała gazeta.
Definicja prawna mobbingu jest nieostra, to może być utrudnieniem od strony dowodowej Prawo nie określa jednak konkretnego okresu, podczas którego opisane zachowania mogłyby być uznane za mobbing. „Z orzecznictwa wynika, że każdy przypadek tego rodzaju działań należy rozpatrywać indywidualnie, z uwzględnieniem wszystkich okoliczności faktycznych danej sprawy” – powiedziała dr Magdalena Rycak, radczyni prawna, założycielka Rycak. Kancelaria Prawa Pracy i HR. „GW” zwróciła uwagę, że choć mobbing kojarzy się nam głównie z dużymi miastami i korporacjami, to w małych miastach i mniejszych firmach problem może być jeszcze poważniejszy. „Głównie przez to, że duże firmy mają odpowiednie, przynajmniej na papierze procedury postępowania w przypadku naruszeń” – wyjaśniła.
Mobbing może dotyczyć praktycznie każdej branży czy miejsca pracy. „Te większe i bardziej rozbudowane firmy w teorii powinny być lepiej przygotowane na walkę z mobbingiem. Ale i to nie jest regułą, bo z raportu wynika, że istnieją branże, w których pracownicy skarżą się na brak procedur antymobbingowych. Są to m.in. branże związane z nieruchomościami i budownictwem (tutaj brak jasnej ścieżki postępowania w przypadku mobbingu – raportuje 60 proc. respondentów), handlem detalicznym (55 proc.) oraz produkcją przemysłową (52 proc.)” – zwróciła uwagę „Wyborcza”.
QUIZ Gospodynie domowe w PRL. Czy w Polsce Ludowej dałabyś radę zrobić coś z niczego?