Pozar w zakładzie Mesko w Skarzysku-Kamiennej: Specjalna komisja powołana do weryfikacji procedur

W jednej z hal magazynowych Mesko w Skarżysku-Kamiennej wybuchł około godziny 10.00 w poniedziałek. Były tam składowane produkty. Prezeska spółki, która wchodzi w skład Grupy Zbrojeniowej, przekazała więcej informacji dotyczących zdarzenia.

Pożar w centrum paliw rakietowych w zakładach zbrojeniowych Mesko

Zarząd zabrał głos Elżbieta Śreniawska, prezeska Mesko, która mówiła o zdarzeniu podczas konferencji prasowej. – Jedna osoba poniosła śmierć na miejscu. Druga osoba znalazła się w szpitalu. W chwili obecnej została już zwolniona. Jej życiu nie zagraża żadne niebezpieczeństwo. Jako zarząd Mesko wyrażamy głębokie wyrazy współczucia rodzinie ofiary. Deklarujemy pełną pomoc dla rodziny poszkodowanego, w tym również pomoc psychologiczną. Na naszą pomoc mogą liczyć również pozostali pracownicy spółki – zapowiedziała przedstawicielka Mesko.

Dla nas wszystkich jest to ogromna tragedia. W spółce została powołana dzisiaj specjalna komisja, która będzie pracować nad wyjaśnieniem przyczyn tego zdarzenia, także na poziomie Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Powstała komisja będzie analizować wszelkie okoliczności, które doprowadziły do tych zdarzeń. Obecnie będzie trwała weryfikacja wszystkich obowiązujących procedur w celu wypracowania ewentualnych rekomendacji co do dalszych postępowań – dodała.

Chcę zapewnić wszystkich, że poza wyłączonym odcinkiem, na którym są obecnie prowadzone prace, bo akcja gaśnicza dobiegła końca, trwa nadal zabezpieczanie terenu. Ten odcinek jest wyłączony z pracy, natomiast pozostałe wydziały pracują bez zakłóceń i nie będzie to miało wpływu na bezpośrednią produkcję w spółce – przekazała Śreniawska.

Pożar na terenie zakładów amunicyjnych Mesko w Skarżysku-Kamiennej

W zakładach Mesko produkowana jest między innymi amunicja i rakiety dla polskiego wojska. Spółka należy do Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Mesko rozpoczęło działalność w 1924 roku jako Państwowa Fabryka Amunicji. Są tam produkowane „strategiczne programy rakietowe: przeciwlotniczy zestaw rakietowy PIORUN, wyrobów znajdujący się w czołówce światowych rozwiązań pod względem skuteczności i precyzji działania w swojej klasie, SPIKE będący jednym z najlepszych zestawów przeciwpancernych na świecie czy przenośna przeciwpancerna rakieta krótkiego zasięgu samonaprowadzająca się na laserowe promieniowanie odbite od celu – LSR PIRAT” – czytamy na.