Nowy sekretarz NATO, Mark Rutte, stawił czoło nowym wyzwaniom: „Zaklinacz Trumpa”

Wykrycie ochratoksyny A przez GIS - alarmujące odkrycie

Ojciec Jensa Stoltenberga miał kilka rad dla swojego syna, gdy ten został sekretarzem generalnym NATO dekadę temu: to będzie nudna praca. Nikt nie powie tego Markowi Ruttemu, który we wtorek zastąpił Stoltenberga na czele sojuszu. Rutte — wieloletni holenderski premier — będzie pełnił tę funkcję zaledwie przez miesiąc, gdy przyjdzie mu zmierzyć się z najtrudniejszym geopolitycznym wyzwaniem — wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych. Głosowanie może okazać się decydującym momentem dla zachodniego sojuszu, będącego fundamentem pokoju i bezpieczeństwa w Europie od zakończenia zimnej wojny.

„Bez względu na to, kto zostanie prezydentem USA…”. Jens Stoltenberg żegna się z NATO. Oto jego ostatnie przesłanie — Można się spodziewać, że po listopadzie Rutte będzie regularnie pojawiał się w Stanach Zjednoczonych — mówi jeden z dyplomatów NATO, któremu zapewniono anonimowość, by mógł swobodnie wypowiadać się na ten temat. Będzie to tym bardziej prawdziwe, jeśli Donald Trump wygra wybory prezydenckie 5 listopada. Trump konsekwentnie krytykował NATO, ostrzegając członków sojuszu, by wnosili większy wkład, „ponieważ gdyby nie Stany Zjednoczone, NATO dosłownie by nie istniało”.

Długa lista wyzwań NATO Trump powiedział również, że chce zakończyć wojnę Rosji w Ukrainie na drodze negocjacji, a nie poprzez pomoc Kijowowi w walce. Rutte został kiedyś nazwany „zaklinaczem Trumpa” — ale było to w czasach, gdy Europa nie miała do czynienia z wojną na pełną skalę na własnej ziemi. Nawet jeśli bardziej przychylna Ukrainie Kamala Harris wygra wybory w Białym Domu, Rutte nadal będzie miał trudności ze znalezieniem równowagi wśród 32 sojuszników NATO. Wielu z nich wywierało presję na Waszyngton (i Berlin), by znieść ograniczenia dla Kijowa, jeśli chodzi o wykorzystywanie zaawansowanej zachodniej broni do bezpośredniego uderzania w cele wojskowe w Rosji, co administracja Bidena postrzega jako eskalację.

„To tylko kwestia czasu”. NATO i Europa gorączkowo przygotowują się do możliwego ataku Putina. „Wojska sojuszu nie są na to gotowe”[ANALIZA] Waszyngton będzie również obserwował, czy kraje NATO zwiększą wydatki na obronę. Osiem z europejskich państw członkowskich sojuszu nie realizuje ustanowionego dekadę temu celu przeznaczania 2 proc. PKB na obronność. Pod rządami Ruttego holenderskie rządy konsekwentnie nie osiągały tego celu. Kraj ma dotrzymać zobowiązania dopiero w tym roku.

„Europa musi przejąć inicjatywę” — Istotne będzie, aby Rutte mocno naciskał na szybkie i pilne zwiększenie europejskich wydatków na obronę. Będzie to dla niego szczególnie ważne, aby wyraźnie to zademonstrować, biorąc pod uwagę słabe wyniki Holandii w zakresie wydatków na obronę w ciągu ostatniej dekady — mówi POLITICO Elbridge Colby, starszy urzędnik ds. obrony w byłej administracji Trumpa w latach 2017-2021. — Trajektoria zrównoważonego, funkcjonalnego sojuszu jest bardzo jasna: Europa musi przejąć inicjatywę w zakresie własnej obrony — dodaje Colby. — Stany Zjednoczone nie mogą zrobić wszystkiego i muszą skupić się na Azji prędzej czy później, najlepiej jak najszybciej.

POLITICO nie uzyskało komentarza Ruttego, który we wtorek udzielił pierwszej wypowiedzi dla mediów na nowym stanowisku. Rutte przejmie NATO, które jest postrzegane jako część kierowanej przez USA inicjatywy, mającej na celu nadzorowanie transferu zachodniej broni do Kijowa. Mechanizm ten był jednym z głównych projektów jego poprzednika Stoltenberga w ostatnich miesiącach pracy. — Nadal uważam, że gdybyśmy bardziej uzbroili Ukrainę po 2014 r. [aneksji Krymu], moglibyśmy powstrzymać Rosję przed inwazją. Przynajmniej podnieślibyśmy próg inwazji na pełną skalę — powiedział Stoltenberg w poniedziałkowym wywiadzie dla POLITICO.

Europejski mąż stanu Kadencja Ruttego nie będzie dotyczyła tylko Stanów Zjednoczonych. Kraje bałtyckie również będą oceniać jego wyniki, kwestionując jego wcześniejsze ponure wydatki na obronę i brak zaangażowania w regionie. W międzyczasie Rumunia nie chciała, aby Rutte otrzymał najwyższe stanowisko w NATO, wysuwając kandydaturę swojego własnego prezydenta, Klausa Iohannisa. — Przy wielu okazjach Rutte dał się poznać jako doświadczony europejski mąż stanu i bardzo pomógł w zapewnieniu niezachwianego wsparcia dla Ukrainy. Dlatego też oczekujemy, że weźmie pod uwagę i określi swoje priorytety lub zwróci uwagę na wyzwania związane z bezpieczeństwem państw frontowych — mówi POLITICO litewski minister spraw zagranicznych Gabrielius Landsbergis.

Kluczowe będą 24 godziny. Co zrobiłoby NATO, gdyby Rosja zaatakowała? Od czasu ustąpienia ze stanowiska holenderskiego premiera Rutte w dużej mierze unikał światła reflektorów, opuszczając lipcowy szczyt NATO w Waszyngtonie, ponieważ jeszcze nie pełnił nowej funkcji. Zorganizował jednak letnią imprezę na plaży w Holandii dla swoich najbliższych współpracowników i byłego personelu biurowego. Oczekuje się, że zgodnie z administracyjną tradycją Rutte włączy do swojego zespołu w NATO do pięciu holenderskich urzędników. Holender będzie również musiał dostosować się do bardziej inwazyjnych rozwiązań w zakresie bezpieczeństwa w Brukseli i zajmie ogrodzoną rezydencję na skraju parku Bois de la Cambre.