Nowe wydarzenie widowiskowe nad Wisłą: Smoki ponownie zagościły w Krakowie

Popularne miejscowości „Smoki bajek, baśni i powieści”, czyli 23. Wielka Parada Smoków w Krakowie.

Chociaż wydarzenie trwa przez cały weekend, najbardziej spektakularnym momentem było, jak co roku, sobotnie Wielkie Widowisko Plenerowe organizowane późnym wieczorem pod Wawelem. W zakolu Wisły zgromadziły się tłumy widzów. Wielkie Widowisko Plenerowe swój start miało po zachodzie słońca, o godz. 22:00. Nocny pokaz rozpoczął się tańcem na flyboardzie. Para tancerzy do utworu Dimitrija Szostakowicza „Waltz No. 2” zaprezentowała układ, poruszając się wspólnie na jednej desce. Towarzyszyły im efekty pirotechniczne, świetlne oraz laserowe. Chwilę później z Bulwaru Poleskiego zaczęły wypływać pierwsze smoki. Ogromne, unoszące się smocze postaci były prezentowane na barkach przez aktorów i współpracowników Teatru Groteska Krakowie. Smokom towarzyszyły efekty laserowe oraz pirotechniczne, a wszystko to odbywało się w rytm muzyki przy specjalnej oprawie świetlnej. Łącznie zaprezentowano ponad 10 smoków. Warto zaznaczyć, że podobnie jak w poprzednich latach, tegoroczne widowisko miało proekologiczną formułę.

W tym roku niebywale dopisała frekwencja. Pierwsi widzowie zajmowali miejsca nad Wisłą już kilka godzin przed wydarzeniem. Niektórzy śmiałkowie próbowali nawet wchodzić na drzewa, by zobaczyć widowisko z góry.

To jednak nie koniec smoczych atrakcji w Krakowie. Smoczy Piknik Rodzinny, organizowany na Bulwarze Czerwieńskim, który rozpoczął się w sobotę, będzie trwał także następnego dnia. Na uczestników czekają gry, zabawy, animacje i konkursy, w których można zdobyć drobne upominki. Również w niedzielę odbędzie się marsz z Plant przez ulicę Grodzką na Rynek Główny w Paradzie Smoków.

Wielka Parada Smoków – wydarzenie na kulturalnej mapie Krakowa

Wielka Parada Smoków, której pomysłodawcą i organizatorem jest Teatr Groteska, odbyła się po raz pierwszy w 2000 roku. Wydarzenie to na stałe wpisało się w kalendarz wydarzeń kulturalnych Krakowa. Co roku przyciąga gości z różnych stron kraju i świata. Ta impreza plenerowa kazdorazowo gromadzi w stolicy Małopolski kilkadziesiąt tysięcy amatorów smoków.