Niepowtarzalny film Ukrainy przedstawiający wyzwolenie Wyspy Węży. Dowód odwagi bez granic.

Na opublikowanym przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy filmie zarejestrowano uderzenia z powietrza oraz walkę Ukraińców z użyciem broni palnej bezpośrednio na wyspie. SBU podkreśliła, że operacja wyzwolenia Wyspy Węży przeprowadzona została siłami Centrum Operacji Specjalnych „A” Służby Bezpieczeństwa Ukrainy razem z oddziałami wywiadu wojskowego Ukrainy (HUR). Z komunikatu wynika, że w akcji tej zginęli również Ukraińcy.

Ukraina pokazała unikatowy film z Wyspy Węży. Operacja wyzwolenia wyspy spod rosyjskiej okupacji składała się z kilku etapów i miała znaczenie strategiczne. Od tej akcji rozpoczęło się stopniowe wypieranie Rosjan znad Morza Czarnego.

„Operacja specjalna wyzwolenia Wyspy Węży jest przykładem bezgranicznej odwagi i profesjonalizmu naszych wojowników sił bezpieczeństwa i obrony Ukrainy. Pamiętamy bohaterów Ukrainy, którzy oddali swoje życie w tej bitwie” – wskazała SBU w komunikacie.

O wyzwoleniu Wyspy Węży przez Ukraińców pisał Maciek Kucharczyk z Gazeta.pl. „Utrzymanie Wyspy Węży stało się dla Rosjan po prostu praktycznie niemożliwe. To mały skrawek terenu około 35 kilometrów od ukraińskiego brzegu. Przed wojną mieściła się tam niewielka placówka straży granicznej, która szybko została zajęta pierwszego dnia konfliktu. Rosjanie umieścili tam większe siły, jednak ze względu na niewielkie rozmiary wyspy nie dało się tam zbudować poważniejszego systemu obrony czy rozproszyć sił i odpowiednio ich zabezpieczyć przed ostrzałem” – wskazywał nasz dziennikarz.

Wojna w Ukrainie

Rosjanie zaatakowali Charków i Dniepr. W nocy z niedzieli na poniedziałek (30 czerwca/1 lipca) rosyjskie siły przeprowadziły atak rakietowy na Dniepr – informuje agencja . O godzinie 02:04 Dowództwo Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy ostrzegło na swoim kanale Telegram, że w kierunku miasta leci pocisk. Po kilku minutach pojawił się komunikat o kolejnych pociskach wroga. Z informacji agencji wynika, że mieszkańcy słyszeli dwie eksplozje. Szef Dniepropietrowskiej Obwodowej Administracji Wojskowej Serhij Łysak wezwał mieszkańców Dniepru do pozostania w bezpiecznych miejscach do końca nalotu. „Zagrożenie trwa” – dodał na Telegramie.

Poprzedniego dnia Rosjanie zrzucili na centrum Charkowa bomby lotnicze o dużej sile rażenia. Bomba lotnicza, która spadła w centrum Charkowa, uszkodziła budynki jednej z lokalnych firm. W wyniku eksplozji zginęła jedna osoba, a osiem zostało rannych.

Rosjanie kilka godzin wcześniej ostrzelali przyfrontowe osady w obwodzie donieckim. Według niezależnych serwisów zginęło 7 osób, a około 20 zostało rannych. W związku z ostrzałem miasta Wolnianśk w obwodzie zaporoskim zginęło również 7 osób, 38 zostało rannych, w tym 12 osób trafiło do szpitala. Z informacji przekazanych przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego wynika, że Rosja w ciągu minionego tygodnia zrzuciła na ukraińskie miasta 800 bomb lotniczych dużego kalibru.