Przypadek pożaru, który ogarnął połowę Polski, nie wpłynął znacząco na akcjonariuszy właściciela spalonego budynku. Tylko na pierwszej sesji po pożarze hali przy ulicy Marywilskiej 44, za którym, według ministra spraw wewnętrznych i administracji, mogli stać sabotażyści powiązani z Rosją, kurs spółki Mirbud spadł. Jednakże nawet tego dnia notowania spółki zamknęły się na niewielkim ponad dwuprocentowym minusie, a jeszcze przed końcem tygodnia kurs wzniósł się na nowe historyczne szczyty. Kurs akcji Mirbudu dynamicznie rośnie.
W poniedziałek cena jednej akcji Mirbudu, spółki zajmującej się generalnym wykonawstwem i mającej siedzibę w Skierniewicach, osiągnęła niemal 16 zł, a stopa zwrotu za ostatnie cztery lata wyniosła aż 992%. Zdaniem analityków z DM BDM fakt, że inwestorzy nie zareagowali zbyt gwałtownie na pożar, jest zrozumiały. Informacja o ubezpieczeniu budynku przy Marywilskiej 44 była dostępna jeszcze przed rozpoczęciem handlu akcjami – zaznacza analityk.
Analitycy biur maklerskich zwiększają prognozy finansowych wyników Budimeksu i podnoszą jego wycenę, jednak zalecają ostrożność wobec akcji tej spółki, ponieważ notowania są zdecydowanie zbyt wysokie. Dlaczego więc notowania akcji Mirbudu SA rosną? Analityk wszyscy postawiają na działania Mirbudu w sektorze budowlanym, a zamiary przejęcia spółki z branży kolejowej napędzają optymizm inwestorów. Rozważane przejęcie lub zwiększenie udziałów w Torpolu, zakładycz znajduje się w planach.
- Mirbud SA jest w korzystnej pozycji, ponieważ korzysta z zapowiedzi rządu dotyczących budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego.
- Spółka pozyskała kontrakty na realizację budów drogowych i brała udział w emisji akcji. Dzięki posiadaniu pakietu akcji Torpolu, korzysta na wzroście kursu.
- Mimo potencjalnych korzyści ze środków z KPO, spółka Fundusze inwestycyjne PZU,objeły jedną trzecią akcji, i zwiększa efektywność projektu działalności kolejowej.
Prognozy na przyszłość
W nadchodzących miesiącach akcje przy niszowych segmentach na rynku akcji mogą okazać się warte uwagi, niektóre akcje mogą zaś tracić na wartości. Analitycy radzą zbyciem akcji lub inwestowaniem w segmenty, które mają potencjał wzrostu wartości.
Czy warto inwestować?
Sytuacja Mirbudu ocenia się jako korzystną. Spółka śledzi rozwój projektu budowlanego związanego z CPK. Rynek inwestycji w drogownictwo jest obecnie mocno finansowany przez rząd, co sprzyja Mirbudowi – nie ma natomiast ekspozycji na inne segmenty, które cieszą się finansowaniem z KPO. Należy być jednak ostrożnym wobec negatywnych skutków realizacji innych projektów finansowanych z KPO, które mogą wpłynąć na rosnące koszty spółki. Segment deweloperski Mirbudu wydaje się jednak obiecujący na ten rok.