IMGW ostrzega przed silnymi burzami i intensywnymi opadami – wydano najwyższy poziom alertu

IMGW ostrzega przed silnymi burzami i intensywnymi opadami – wydano najwyższy poziom alertu

„`html

Ostrzeżenia meteorologiczne wydane przez IMGW

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) opublikował kilka ostrzeżeń meteorologicznych, które będą obowiązywały od wtorku, 8 lipca. W godzinach od 12:00 do 20:00 przewiduje się możliwość wystąpienia burz na terenie wybranych województw.

Charakterystyka burz i zagrożenia

Podczas burz należy spodziewać się silnych opadów deszczu, którym mogą towarzyszyć porywy wiatru osiągające do 65 km/h. Dodatkowo, w tym samym przedziale czasowym, prognozowane są kolejne ostrzeżenia meteorologiczne dotyczące intensywnych zjawisk pogodowych w tych samych regionach.

Ostrzeżenia przed intensywnymi opadami deszczu

Na wtorek, 8 lipca, w wielu lokalizacjach w kraju przewidziano aż trzy stopnie ostrzeżeń przed opadami deszczu. Prognozy wskazują na wystąpienie gwałtownych i silnych opadów, które miejscami mogą osiągnąć nawet około 170 litrów wody na metr kwadratowy. Ostrzeżenia te będą obowiązywały od wtorku do godziny 8:00 w czwartek, 10 lipca.

Zmiany klimatyczne a ekstremalne zjawiska

Zmiany klimatu przyczyniają się do coraz częstszego pojawiania się gwałtownych ulew oraz okresów suszy. Chociaż suma rocznych opadów może pozostawać na zbliżonym poziomie, coraz częściej obserwujemy zmianę ich rozkładu – rośnie liczba krótkotrwałych, lecz bardzo intensywnych opadów, co może prowadzić do lokalnych podtopień.

Skutki nowych zjawisk pogodowych

  • Wydłużenie okresów suchych pomiędzy intensywnymi opadami zwiększa ryzyko susz.
  • Silne, krótkotrwałe opady w mniejszym stopniu nawilżają glebę, ponieważ woda szybko odpływa do rzek i cieków wodnych.

Działania adaptacyjne samorządów

W opracowanych przez samorządy dokumentach dotyczących adaptacji do zmian klimatu podkreśla się konieczność wdrażania rozwiązań zmniejszających skutki zarówno powodzi, jak i susz. Skupia się w nich uwagę na modernizacjach infrastruktury wodnej oraz budowie systemów retencyjnych.

  1. Monitorowanie warunków meteorologicznych przez dedykowane służby.
  2. Przygotowywanie mieszkańców na ekstremalne zjawiska pogodowe.
  3. Systematyczne aktualizowanie planów kryzysowych lokalnych samorządów.

„`