„Putin okazuje się destruktywnym i agresywnym liderem”. Rosyjskie dążenia do odzyskania dominacji w Europie Środkowo-Wschodniej.

"Putin okazuje się destruktywnym i agresywnym liderem". Rosyjskie dążenia do odzyskania dominacji w Europie Środkowo-Wschodniej.

„`html

W Ukrainie chodzi o coś więcej niż tylko o kilka kilometrów kwadratowych. To kwestia losu całej Europy i pytanie, czy pozwolimy na wojnę prowadzącą do podboju. Jeśli na to pozwolimy, wiarygodność naszej gotowości do obrony wolności zostanie podważona, podobnie jak przekonanie o solidarności w NATO.

W wywiadzie dla portalu dziennika „Frankfurter Allgemeine Zeitung”, Wadephul ostrzegał, że unikanie angażowania się w konflikt w Ukrainie może prowadzić do podejrzeń o podobną postawę w innych sytuacjach. Wadephul, będący jednym z kandydatów na stanowisko ministra spraw zagranicznych, zwrócił uwagę na możliwe dążenia Putina do dominacji nad Europą Środkowo-Wschodnią, powołując się na jego wypowiedzi o rozpadzie ZSRR jako największej katastrofie XX wieku.

Czy Putin dąży do dominacji w Europie Środkowo-Wschodniej?

Zdaniem polityka CDU, działania Rosji w krajach takich jak Mołdawia, Gruzja czy Ukraina świadczą o jej ambicjach hegemonicznych w regionie. Niemcy powinny aktywnie uczestniczyć w kształtowaniu planu „koalicji chętnych”, aby kontrolować rozejm w Ukrainie. Decyzje dotyczące szczegółów zapadną w późniejszym czasie.

Wadephul podkreślił, że USA nadal są sojusznikiem Europy, mimo zmian politycznych pod rządami Trumpa. Ochrona Europy leży w interesie Stanów Zjednoczonych, a wspólnota z Europą jest kluczowa w kontekście rywalizacji z Rosją i Chinami.

Nieodwracalna droga Ukrainy do NATO

Wadephul wierzy, że Ukraina jest na nieodwracalnej drodze do członkostwa w NATO. W południowo-zachodnich krajach Sojuszu istnieje pewna powściągliwość, a Ameryka zdecydowanie sprzeciwia się tej kwestii. Polityk zaleca niewyróżnianie tego tematu podczas najbliższego szczytu NATO.

Nuklearne odstraszanie a europejska strategia

Wadephul uważa, że należy przeprowadzić debatę na temat europejskiej strategii odstraszania nuklearnego. Koncepcja „suwerennej Europy” forsowana przez Francję ma sens, ponieważ w wielu obszarach między Europą a Ameryką występują różnice. Chadecki polityk podkreślił, że Ukraina powinna otrzymać wszystko, co jest jej potrzebne, pozostawiając konkretne decyzje wojskowym.

Formowanie koalicyjnego rządu w Niemczech

Pod przewodnictwem kanclerza Friedricha Merza ma powstać koalicyjny rząd CDU/CSU/SPD. Zaprzysiężenie Merza na kanclerza planowane jest na 6 maja. Nadal nieznana jest pełna lista ministrów, ale Wadephul jest jednym z kandydatów na szefa MSZ.

„`