Zakończenie praktyki utajniania wynagrodzeń w Polsce

„`html
Raport z badań: nierówność płacowa w Polsce
Mimo zapewnień o równych wynagrodzeniach, wiele osób nadal uważa, że kobiety i mężczyźni na tych samych stanowiskach nie są opłacani jednakowo. „Aż 68% kobiet i tylko 34% mężczyzn aktywnych zawodowo w Polsce uważa, że wynagrodzenia obu płci na takich samych stanowiskach nie są równe.” Problem nierówności płac jest aktualny i wymaga działań.
Młodzi ufają, starsi są sceptyczni
Ciekawym faktem jest, że to właśnie młode osoby najczęściej wierzą w brak luki płacowej. „Blisko 1/3 osób w wieku od 18 do 24 lat sądzi, że w Polsce nie ma różnicy w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn na takich samych stanowiskach.” To może sugerować, że młodsze pokolenie ma większe zaufanie do pracodawców lub jeszcze nie zetknęło się z nierównością płac.
Unijna dyrektywa – szansa na zmiany?
Wprowadzenie Unijnej Dyrektywy o jawności wynagrodzeń ma na celu zwiększenie przejrzystości płacowej, wymagając od firm ujawniania przedziałów wynagrodzeń w ofertach pracy i informowania pracowników o kryteriach wynagradzania. „Egzekwowanie przepisów może wesprzeć unijna Dyrektywa o jawności wynagrodzeń, którą Polska ma wprowadzić do czerwca 2026 r.”
Kultura rozmów o zarobkach
Tabu wokół zarobków Polaków
Rozmowy o pieniądzach dla wielu Polaków są nadal tematem tabu. „Polska kultura, szczególnie w relacjach formalnych, charakteryzuje się większym dystansem i hermetycznością – mówi Paulina Król, Chief People and Operations Officer w No Fluff Jobs. – Nie chcemy, aby ludzie zbyt wiele o nas wiedzieli, szczególnie jeśli są to wrażliwe informacje.” Jednak jawność wynagrodzeń jest ważna dla poczucia sprawiedliwości i może przyspieszyć zmiany kulturowe.
Co Polacy chcą wiedzieć o zarobkach innych?
Wynika, że wielu Polaków chce znać zarobki swoich współpracowników. „Dokładną wysokość zarobków współpracowników chciałoby znać 39% Polek i Polaków. Połowa popiera pomysł jawności bardziej ogólnych przedziałów wynagrodzeń.” Rosnące zapotrzebowanie na transparentność płacową jest zauważalne. Najbardziej zainteresowani są osoby w wieku 25-34 lata. „Za ujawnieniem konkretnych wynagrodzeń opowiada się 47% osób w wieku od 25 do 34 lat.” Młodsze pokolenie może być bardziej otwarte na rozmowy o pieniądzach i uważa, że jawność wynagrodzeń sprzyja sprawiedliwości.
„`