Fluktuacje na rynku obligacji

„`html
Japońskie obligacje skarbowe osiągnęły nowe maksima cyklu – rentowność dwuletnich obligacji rządowych (JGB) przekroczyła 0,87%, a dziesięcioletnich wzrosła do 1,56%. W USA rentowność dziesięcioletnich obligacji skarbowych utrzymuje się na podwyższonym poziomie. Po chwilowym spadku na początku miesiąca do 4,11% szybko powróciła do ponad 4,30%.
Rentowności obligacji europejskich
Bardziej dramatyczne zmiany zaobserwowano w przypadku papierów europejskich, zwłaszcza dziesięcioletnich niemieckich bundów. Ich rentowności wzrosły od początku marca o ponad 40 punktów bazowych, we wtorek osiągając 2,93%. Warto wspomnieć, że ostatni raz ten poziom był obserwowany w październiku 2023 roku.
Wpływ planów wydatków Niemiec
To finansowe trzęsienie ziemi wywołało ogłoszenie przez Niemcy historycznego planu wydatków. Obecne ruchy na rynku obligacji są sprzeczne z działaniami EBC, który dąży do obniżenia stóp procentowych. W rezultacie europejski rynek obligacji znajduje się w fazie turbulencji.
Czynniki wpływające na rynek obligacji
Na sytuację wpływają również napięcia geopolityczne oraz zapowiedzi nowej polityki handlowej, zwłaszcza administracji prezydenta Trumpa. Groźby wprowadzenia nowych ceł importowych zwiększyły obawy inwestorów dotyczące presji inflacji.
Konsekwencje dla inwestorów
To z kolei przekłada się na wyższe rentowności obligacji, zwłaszcza tych o dłuższym terminie zapadalności.
„`