W Laponii znaleziono najstarszy krzew na świecie, który liczy sobie około 1650 lat

„`html
Odkrycie najstarszego jałowca na świecie
Włosi naukowcy z Uniwersytetu w Padwie dokonali istotnego odkrycia, odwiedzając lapońską stację badawczą fińskiej uczelni w Utsjoki, przy granicy z Norwegią, będącą najdalej wysuniętą na północ w Europie.
W 2021 roku, pięć kilometrów od stacji naukowej, badacze odkryli roślinę, której wiek początkowo oszacowano na 1242 lata. Po powrocie do Laponii w 2024 roku uzyskali nowe dane, wskazujące, że wiek jałowca to aż 1647 lat.
Metoda datowania
„To najstarszy krzew na świecie, którego wiek ustalono na podstawie liczenia słojów, a także najstarsza zdrewniała roślina w Europie, której wiek określono w ten sposób” – podano w komunikacie. Roślina zaczęła rosnąć w 260 r. i zanikła na początku 1907 r. Wzrost mógł rozpocząć się wcześniej, jednak nie można tego dokładnie oszacować.
Inne odkrycia
Naukowcy natrafili także na cztery inne jałowce, których wiek przekraczał 1000 lat. Przed tym odkryciem, za najstarszego krzewu jałowca i najstarszą zdrewniałą roślinę w Finlandii uznawano okaz znaleziony w Parku Narodowym Lemmenjoki, mający 1070 lat.
Globalne występowanie jałowców
Marco Carrer z zespołu badawczego w Padwie przypomniał, że jałowiec jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych gatunków na świecie, występującym od Alaski do Etny i od Japonii do Szkocji, na różnych wysokościach i w różnych temperaturach.
Cele badawcze
W ramach projektu badawczego, naukowcy skupili się na badaniach starych jałowców jako długo żyjących gatunków w regionach arktycznych i subarktycznych. Prace prowadzone były nie tylko w Finlandii, ale również w innych częściach Europy Północnej, Skandynawii, Grenlandii oraz Islandii.
Celem projektu było zgromadzenie informacji dotyczących zmian klimatycznych i rozwoju roślinności.
„`